رسانه‌های پاکستان با ارائه‌ی آمار نشرشده از سوی شرکت دولتی ترمینال بین‌المللی ذخایر تجاری در بندر کراچی این کشور، اعلام کرده که این کشور اخیراً برای تأمین نیازهای خود در بخش زغال‌سنگ به افریقای جنوبی رو آورده ‌است؛ در حالی که در دو سال گذشته، پاکستان بیش‌ترین زغال‌سنگ مورد نیاز خود را از افغانستان وارد می‌کرد.

رسانه‌های پاکستان اعلام کرده‌ که در حال حاضر، رقم واردات زغال‌سنگ در پاکستان از افریقای جنوبی در نیمه‌ی اول ماه روان میلادی به ۴۹۳ هزار تُن رسیده‌ که این رقم در دو سال گذشته بی‌پیشینه بوده ‌است.

افت قیمت زغال‌سنگ افریقای جنوبی از علت‌های اساسی روآوردن پاکستان به تأمین زغال‌سنگ این کشور خوانده شده ‌است.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

در همین حال، مسئولان در حکومت سرپرست افغانستان، از تلاش‌ها برای یافتن بازارهای جدید به زغال‌سنگ افغانستان خبر می‌دهند.

عبدالسلام جواد آخوندزاده، سخنگوی وزارت صنعت و تجارت، در این باره به سلام‌وطندار می‌گوید: «ما زغال‌سنگ را اکثراً به پاکستان، ایران، هند و ترکیه داشتیم و حالا کوشش داریم که بازاریابی بیش‌تر بکنیم و در این مورد، با چین و برخی کشورها صحبت کردیم.»

در همین حال، وزارت معادن و پترولیم حکومت سرپرست نیز، می‌گوید که پس از این تلاش خواهد شد تا بازارهای جدید به زغال‌سنگ کشور پیدا شود و همین گونه زمینه‌ی استفاده‌ی بیش‌تر آن در کشور فراهم شود و بر اساس آن استخراج خواهد شد.

همایون افغان، سخن‌گوی این وزارت، می‌افزاید: «به حد زیاد زغال ما تا اکنون به پاکستان می‌رفت؛ اما امارت اسلامی در تلاش یافتن بازار بدیل به زغال در منطقه و فرامنطقه است.»

سلام‌وطندار را در اکس دنبال کنید

عبدالنصیر رشتیا، آگاه مسائل اقتصادی، صادرات زغال‌سنگ را برای خلق ارز برای کشور و واردکردن کالاهای اساسی و نیاز شرایط فعلی، مهم می‌داند و خواهان زمینه‌سازی بهتر به صادرات و مدیریت درست این مواد خام اقتصاد صنعتی کشور است. او، می‌افزاید: «زغال‌سنگ در درازمدت می‌تواند خیلی به نفع افغانستان خواهد بود. نسبت به این که آن را صادر بکنیم؛ اما در شرایط کنونی اقتصادی، باید یگان چیزها را از دست بدهیم تا این که کالاهای اساسی را که برای فعلاً نیاز داریم وارد بکنیم.»

گفتنی است که در دو سال گذشته زغال‌سنگ در کنار محصولات کشاورزی و محصولات صنعتی و منسوجات، از اقلام مهم صادراتی افغانستان و پاکستان عمده‌ترین بازار آن بود.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: