یک‌ روز پس از درگیری طولانی در منطقۀ کارته‌ سخی شهر کابل، هنوز هم وضعیت در این منطقه به حالت عادی برنگشته و با گذشت یک روز، کوچه‌های منتهی به بلندمنزلی که درگیری در آن اتفاق افتاده، از سوی نیروهای امارت اسلامی بسته است.

با این‌ حال، در نوار تصویری که در شبکه‌های اجتماعی دست‌به‌دست می‌شود، دیده می‌شود که نیروهای امارت اسلامی در عملیات خود در این منطقه، از بُشکه‌های بمب برای پایان‌دادن به این درگیری هشت ساعته استفاده می‌کنند که این مورد با واکنش‌های بسیاری در شبکه‌های اجتماعی روبه‌رو شده‌ است.

اسدالله ندیم، آگاه مسائل نظامی، در این باره به سلام‌وطندار می‌گوید که مسئولان امنیتی امارت اسلامی نباید از تاکتیک‌هایی کار بگیرند که سبب نگرانی مردم می‌شود.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

او می‌افزاید: «از روش‌ها و تاکتیک‌های معروف باید کار بگیرند. در روی‌دادهایی مثل کارته سخی از تاکتیک‌های نوین استفاده کنند و در این راستا از نیروهای سابق کار بگیرند. تاکتیک‌هایی مثل دی‌روز، مردم را به مخاطره می‌اندازد.»

از سویی هم، زمان‌گیربودن درگیری روز گذشته که نزدیک به هشت‌ ساعت به درازا کشید، نیز با انتقادهایی هم‌راه شده‌ است. سروری نیازی، دیگر آگاه مسائل نظامی، در این باره می‌گوید که حضور اعضای داعش و زمان‌گیربودن درگیری با آنان در کابل، نشان‌دهندۀ ضعف مدیریتی در نهادهای امنیتی و استخباراتی امارت اسلامی‌ست.

او می‌‌افزاید: «‌پنهان‌شدن اعضای داعش در مرکز کابل، نشان‌گر ضعف نهادهای امنیتی و استخباراتی حکومت فعلی‌ست. طولانی‌شدن درگیری هم ضعف دیگری‌ست. حکومت فعلی باید بکوشد در عملیات خویش به غیرنظامیان به‌ویژه در ساحات پُرجمعیت آسیب نرساند.»

در نتیجۀ درگیری روز گذشته، خانه‌های مسکونی در محل نیز آسیب دیده‌اند. تلاش کردیم که محل درگیری را از نزدیک مورد بررسی قرار دهیم؛ اما با تلاش‌های بسیار اجازۀ حضور از سوی نیروهای امارت اسلامی نیافتیم.

با این همه، تصویرهایی که از محل این روی‌داد در اختیار ما قرار داده‌ شده است، نشان می‌دهد که خانه در محل درگیری به‌طور کلی از بین رفته‌ است.

فدامحمد، باشندۀ محل، چنین می‌گوید: «بسیار حالت بد بود، جنگ بود، از ساعت ۱۱ چاشت تا شش شام ادامه پیدا کرد، کسی از خانه بیرون برآمده نمی‌توانست.»

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

محب‌الله، دیگر باشندۀ محل، نیز چنین می‌گوید: «دی‌روز حالت بسیار بد بود، مردم به تشویش شده بودند. نگران هستیم؛ چون دی‌روز وضعیت خراب شد. بشکه‌های بمب را استفاده می‌کردند که همه‌جا را تکان می‌داد.»

مقام‌های امارت اسلامی تأیید کرده‌اند که این درگیری شش کشته (۲ نیروی امارت اسلامی و ۴ عضو گروه داعش) و چهار زخمی (۴ سرباز امارت اسلامی) برجای گذاشته‌ است.

وزارت امور داخله گفته است که در این درگیری دو نیروی امارت اسلامی به‌شمول یک پولیس زن کشته شده و چهار سرباز امارت اسلامی زخم برداشته‌اند. یک عضو گروه داعش نیز بازداشت شده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: