شماری از بازرگانان در پکتیا، می‌گویند که انتقال گمرک از شهر گردیز، مرکز این ولایت به ولسوالی دندپتان در نزدیکی خط فرضی دیورند، آن‌ها را با مشکلات زیادی از جمله نبود خدمات بانکی و انبار روبه‌رو کرده است. بازرگانان در پکتیا، می‌افزایند که انتقال این گمرک از گردیز، روند کاروبار آن‌ها را مختل می‌کند.

محبوب‌الله، بازرگان در پکتیا، می‌گوید: «اگر یک سند به دلیل مشکل از یک اداره مسترد شود، راننده، کمیشن‌کار، شرکت یا تاجر باید دو تا سه ساعت راه طی کند تا به مرکز برسد و سندهای خود را تنظیم کند و برگردد. این ضیاع وقت است و فعالیت‌های اقتصادی که باید در مرکز انجام شود، در اطراف منتقل می‌شوند. انتقال گمرک به دندپتان به سود ما نیست و نه برای اقتصاد و آینده‌ی کشور مفید است.»

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

بازرگان در پکتیا، هم‌چنان با ابراز نگرانی می‌گوید که در خط فرضی دیورند، هرازگاهی درگیری‌هایی میان طرف‌های افغان و پاکستانی رخ می‌دهد که به گفته‌ی آن‌ها، به بازرگانان و کالاهای تجارتی خسارت وارد می‌شود.

بازرگانان، از امارت اسلامی می‌خواهند که برای ایجاد تسهیلات در کارهای شان، ریاست گمرک را به شهر گردیز بازگرداند.

هم‌زمان، مسئولان ریاست گمرک در ولسوالی دندپتان، می‌گویند که حدود یک ماه پیش به دستور وزارت مالیه، گمرک را از شهر گردیز به «دروازه‌ی خرلاسی» انتقال داده اند.

فضل‌الحق منیب، رییس گمرک پکتیا نیز با تأیید مشکلات بازرگانان، می‌گوید تصمیم انتقال گمرک به منظور ایجاد تسهیلات در کار بازرگانان اتخاذ شده و تا چند روز پیش رو، شعبه‌ی بانک و انبار نیز در آن جا فعال می‌شود. به گفته‌ی او، یکی از مشکلات مهم این بود که جای گمرک در شهر گردیز کوچک بود؛ اما در دندپتان محل وسیعی در اختیار ریاست گمرکات قرار  دارد که موترهای زیادی در آن، جا می‌شود.

سلام‌وطندار را در شبکه‌ی «ایکس» دنبال کنید

رییس گمرک پکتیا، می‌افزاید: «به دلیل این که صادرات زیاد شده است، ما برای راحتی تاجران گمرک را به دندپتان منتقل کرده‌ایم. بسیاری از مشکلات در این جا حل شده است؛ مانند تشریح صادرات که اکنون به صورت کاملاً شفاف انجام می‌شود. مشکلات وجود ندارد؛ اما تسهیلاتش زیاد است. ان‌شاءلله شعبه‌ی بانک هم در آینده‌ی نزدیک افتتاح می‌شود و کارمندان ما در حال کار اند.»

بازرگانان در پکتیا، از مسئولان ریاست گمرک می‌خواهند که مشکلات موجود در زمینه‌ی حمل‌ونقل کالاهای تجارتی را حل و برای رشد تجارت تسهیلات ایجاد کنند.

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: