به تازه‌گی رسانه‌های قزاقستانی از دیدار دیبرا لاینز، نمایندۀ ویژۀ دبیرکل سازمان ملل متحد برای افغانستان و هیأت همراهش با قاسم جومر توقایف، رئیس‌جمهور این کشور خبر داده‌اند. محور اصلی این دیدار وضعیت افغانستان، مبارزه با تروریسم و نتیجۀ نشست دو روز پیش نماینده‌‌گان ویژۀ اتحادیۀ اروپا و کشورهای آسیای میانه در امور افغانستان، گفته شده است.

این نشست دربارۀ افغانستان بود؛ اما طبق روش نشست‌‌های دیگر، بی‌هیچ نماینده‌یی از افغانستان برگزار شد. با این حال، مسئولان امارت اسلامی می‌‌گویند که از نشست‌ها و تلاش‌ها برای جلب کمک‌های بشری به افغانستان استقبال می‌کنند و آماده‌اند هرگونه نگرانی کشورهای بیرونی را از راه گفت‌وگو حل کنند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

انعام‌الله سمنگانی، از معاونان سخنگوی امارت اسلامی، به سلام‌وطندار می‌گوید: «امارت اسلامی پالیسی بسیار واضح دارد و آماده است که نگرانی‌های جناح‌ها را از طریق گفت‌وگو حل کند و آن‌ها را قناعت دهد.» به باور آگاهان، عملی‌نشدن تعهدات امارت اسلامی سبب شده‌ است که مسائل افغانستان بی‌حضور نماینده‌یی از این کشور بحث و تحلیل شود.

طارق فرهادی، آگاه مسائل سیاسی، در این باره می‌گوید: «در نُه ماه گذشته جامعۀ جهانی از حکومت فعلی افغانستان گواه عملی‌کردن تعهداتش نبود و عدم پای‌بندی حکومت سرپرست به تعهدات خویش، دلیلی‌ست که جامعۀ جهانی در نشست‌ها از افغانستان دعوت نخواهد کرد.»

در کنار این، ویس ناصری، دیگر آگاه مسائل سیاسی، باور دارد که جهان نگران وضعیت حساس افغانستان است و بدترشدن وضعیت اقتصادی و امنیتی کشور، جامعۀ جهانی را نگران آیندۀ افغانستان کرده ‌است. به باور او، عمل‌کردهای حکومت سرپرست افغانستان در داخل، سبب ناامیدی جامعۀ جهانی شده‌ است.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

او می‌افزاید: «جهان نگران اوضاع حساس افغانستان است و نگران است که اوضاع افغانستان از کنترل خارج شود و این سبب شده است که آن‌ها از نحوۀ حکومت‌داری امارت اسلامی ناامید شوند و این‌که این حکومت نتواند به مردم عرضۀ خدمات درست کند.»

این در حالی‌ست که در این اواخر نشست‌های بسیاری در کشورهای جهان به‌ویژه کشورهای منطقه پیرامون وضعیت افغانستان برگزار شده؛ اما نماینده‌یی از افغانستان در آن حضور نداشته است. گفتنی‌ست که حکومت سرپرست امارت اسلامی تاکنون از سوی هیچ کشوری به رسمیت شناخته نشده‌ است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: