شماری از دام‌داران در میدان‌وردک، می‌گویند که برای محافظت و پیش‌گیری از مبتلاشدن دام‌های شان به بیماری در زمستان، به برنامه‌های آگاهی‌دهی نیاز دارند.

سخی‌جان، باشنده‌ی میدان‌وردک، می‌گوید که در هر زمستان به گاوهایش غذاهای ویتامین‌دار می‌دهد تا آن‌ها به سوءتغذیه مبتلا نشوند. به گفته‌ی او، باید در زمستان به گاوها خوراکی مانند رشقه، شبدر خشک، جواری خردشده و کنجاره داده شود.

سخی‌جان، می‌افزاید: «دو گاو و دو گوساله داریم. به گاوها علوفه، شخل، جواری خردشده و کنجاره می‌دهم؛ این خوراک خوبی برای زمستان است و در تابستان علوفه‌ی تازه به آن‌ها می‌دهم.»

سلام‌وطندار را در شبکه‌ی «ایکس» دنبال کنید

محبت‌خان، باشنده‌ی  ولسوالی نرخ میدان‌وردک، می‌گوید که هرچند بیش‌تر دام‌داران در این ولایت، می‌دانند که چه گونه در زمستان از گاوهای شان مراقبت کنند تا در برابر سرما مقاومت کنند؛ اما با این هم، او از ریاست زراعت، آبیاری و مالداری میدان‌وردک، می‌خواهد تا به دام‌دارانی که همه‌ساله به دلیل سوءتغذیه دام‌های خود را از دست می‌دهند، آگاهی‌های لازم را ارائه کند.

او، می‌افزاید: «گاوهایی که به آن‌ها غذای ویتامین‌دار و سبز داده می‌شود، شیر خوب می‌دهند و آن‌هایی که غذای خوب دریافت نمی‌کنند، خوب شیر نمی‌دهند. من برای گاوهایم از بازار شخل و دیگر خوراکی خریدم و آن را با رشقه و شبدر یک جا به گاوها می‌دهم. زمستان در راه است و گاوهایم روزبه‌روز بهتر می‌شوند.»

در همین حال،  کارشناسان امور دام‌داری در میدان‌وردک، می‌گویند که در زمستان نشانه‌های زیادی از سوءتغذیه در گاوها مشاهده می‌شود که دلیل آن تأمین‌نشدن خوراکی مناسب برای آن‌ها است.

نعمت‌الله، کارشناس دام‌داری، به دام‌داران در میدان‌وردک توصیه می‌کند که در زمستان به گاوهای خود غذاهای غنی از ویتامین بدهند تا با خطر ابتلا به سوءتغذیه روبه‌رو نشوند. او، می‌افزاید: «به همه‌ی گاوها باید غذای خوب داده شود. کنجاره برای گاو بسیار مهم است، زیرا گرم است و برای گاو بسیار مفید است. گاوهایی که به سوء‌تغذیه مبتلا می‌شوند از پا می‌افتند دلیل اش این است که از این گاوها خوب مراقبت نشده و به آنها غذای خوب داده نمی شود.»

از سویی هم، دام‌پزشکان در میدان‌وردک، تأکید می‌کنند که باید به دام‌داران آگاهی عمومی ارائه شود. سیدداوود، دام‌پزشک، می‌گوید که هرچند به دام‌داران در باره‌ی مراقبت از حیوانات آگاهی داده شده است؛ اما هنوز هم همه‌ساله در زمستان صدها گاو در روستاها و ولسوالی‌های این ولایت، تلف می‌شوند. به گفته‌ی او، گاوهای شیرده و باردار به مراقبت بیش‌تر و غذای مناسب نیاز دارند.

این دام‌پزشک، می‌افزاید: «عموماً در طول ۱۲ ماه باید به گاوها غذای مقوی داده شود، این غذا باید حاوی پروتئین و ویتامین باشد، مخصوصاً در فصل زمستان که هوا بسیار سرد است و گاوها انرژی زیادی از دست می دهند.»

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

با این حال، محمدالله، آمر مالداری ریاست زراعت، آبیاری و مالداری میدان‌وردک، می‌گوید که همه‌ساله در زمستان ده‌ها گاو به دلیل دست‌رسی‌نداشتن به غذای دارای ویتامین، تلف می‌شوند. او، می‌افزاید که در باره‌ی حفاظت و پرورش دام‌ها، از سوی ریاست زراعت این ولایت به دام‌داران آگاهی‌های لازم ارائه شده است. به گفته‌ی آقای محمدالله، امسال به منظور هم‌کاری با دام‌داران مواد غذایی ویژه‌ی دام‌ها توزیع شده است.

آقای محمدالله، می‌گوید: «بسیاری از گاوها هر ساله به دلیل از پا افتادن می میرند، بیشتر تلفات در میان گاوهای اتفاق می افتد که به غذای مقوی دسترسی ندارند، به همین دلیل گاوها از پا افتاده و در نهایت می‌میرند.»

میدان‌وردک، از ولایت‌هایی است که بیش‌تر باشندگان آن به زراعت و مال‌داری اشتغال دارند و از این طریق هزینه‌های زندگی خود را فراهم می‌کنند و آن‌ها، در زمینه‌ی مراقبت و پرورش دام‌ها خواستار هم‌کاری‌های همه‌جانبه از سوی نهادهای مسئول و مؤسسه‌ها اند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: