Asset 1SWN

زنان و روحانیون افغانستان: «دولت و طالبان به همدیگر اعتماد کنند»

Abdullah 1

در ادامۀ نشست‌های جامعۀ مدنی برای صلح، امروز (پنج‌شنبه، ۱۰ میزان/مهر) نهاد زنان افغان برای صلح و آزادی و نهضت علمای افغانستان با برگزاری نشستی در کابل، خواهان به نتیجه رسیدن گفت‌وگوهای بین‌الافغانی شده‌اند.

مسئولان این نهاد می‌گویند، دو طرف  در گفت‌وگوهای بین‌الافغانی باید از گزینه‌های مطلوب برای برقراری صلح دایمی و ختم جنگ در کشور استفاده کنند.

عابده مجیدی، عضو نهاد زنان افغان برای صلح و آزادی و نهضت علمای افغانستان می‌گوید، حکومت و گروه طالبان باید برای به نتیجه رسیدن گفت‌وگوهای بین‌الافغانی به یگدیگر اعتماد کنند.

بانو مجیدی هم‌چنان می‌گوید که دو طرف گفت‌وگوکننده باید از فرصت پیش آمده برای برقراری صلح استفاده کنند.

تورپیکی مومند، معاون نهاد زنان افغان برای صلح و آزادی و نهضت علمای بین‌الافغانی نیز در این نشست می‌گوید، نقش عالمان دین در گفت‌وگوهای صلح نباید نادیده گرفته شود. به گفتۀ بانو مومند، موارد مهمی که قرار است در گفت‌وگوهای بین‌الافغانی در بارۀ آن فصیله صورت گیرد، باید عالمان دین هنگام فیصله حضور داشته باشند.

زینب موحد، استاد دانشگاه و از فعالان مدنی در نشست خبری‌ جداگانه‌یی در کابل، خواهان برقراری صلح با حفظ قانون اساسی افغانستان است.

این خواست‌ها در حالی مطرح می‌شوند که با گذشت بیست روز از آغاز گفت‌وگوهای بین‌الافغانی در دوحه، گروه‌های تماس هیأت‌های جمهوری اسلامی افغانستان و طالبان هنوز موفق نشده‌اند کارشیوۀ گفت‌وگوهای رسمی صلح را نهایی سازند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
اخبار و تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید:

فیسبوک

توییتر

تلگرام