هرچند در گذشته نیز مشکلاتی در بخش صحت در کشور به‌ویژه ننگرهار وجود داشته است، اما شماری از باشنده‌گان برخی از ولسوالی‌های این ولایت اخیراً شکایت کرده‌اند درمان‌گاه‌هایی که در مناطق آن‌ها فعالیت می‌کنند، هم‌اکنون امکانات صحی و دیگر تجهیزات پزشکی کافی ندارند.

آنان می‌گویند که مجبور اند بیماران خود را به مناطق دیگر یا شفاخانۀ مرکزی ننگرهار ببرند. اما به‌دلیل مشکلات اقتصادی موجود، این ‌کار نیز از توان‌شان بیرون است.

سلام‌وطندار فارسی را در تلگرام دنبال کنید

مسعود که بیمار خود را از ولسوالی دوربابا به شفاخانۀ شینواری غنی‌خیل برده است، می‌گوید که امکاناتی در آن‌جا وجود ندارد و او مجبور است از بیرون دارو بخرد. او از مسئولان بخش صحت می‌خواهد که هم‌کاری‌های خود را افزایش دهند.

علاوه بر دارو و دیگر امکانات صحی، کم‌بود مواد لوژستیکی نیز عمل‌کرد شفاخانه‌ها را با مشکل روبه‌رو کرده است.

عبدالله، باشندۀ ولسوالی کامۀ ننگرهار می‌گوید، شفاخانه‌ها آن‌چه مردم به آن نیاز دارند، ندارد و به همین دلیل پزشکان نتوانسته‌اند به درستی آن‌ها را درمان کنند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

در همین حال، مسئولان ریاست صحت ننگرهار مشکلات دارویی و دیگر اقلام ضروری در برخی از درمان‌گاه‌های این ولایت را می‌پذیرند و می‌گویند، برای حل آن‌ها در سطح حکومت، با نهادهای امدادرسان نیز در تماس‌اند تا از هم‌کاری آن‌ها اطمینان حاصل شود.

دست‌رسی‌نداشتن به مراقبت‌های صحی در دیگر مناطق کشور نیز یک دردسر بزرگ است، اما دفتر هماهنگی امور بشردوستانۀ سازمان ملل متحد (OCHA) هفتۀ گذشته اعلام کرد که ۴۵ میلیون دالر به بخش صحت افغانستان کمک می‌کند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: