هم‌زمان با سردشدن هوا و شیوع موج دوم ویروس کرونا مسئولان صحی و فعالان جامعه مدنی کندز از عدم آگاهی‌دهی گسترده در بارۀ راه‌های پیش‌گیری این ویروس در بخش‌های دوردست این ولایت نگرانی می‌کنند.

مسئولان نهاد جک و پروژۀ کووید – ۱۹ در ولایت کندز می‌گویند، با آغاز فصل سرما بیماری‌های مانند زکام و سینه و بغل افزایش یافته و این موضوع بر روان مردم اثرهای منفی گذاشته است.

نوراحمد احمد، مسئول برنامه‌های نهاد جک و پروژۀ شفاخانۀ کووید- ۱۹ در کندز به سلام‌وطندار می‌گوید، نهادهایی که در بارۀ راه‌های پیش‌گیری ویروس کرونا در این ولایت به مردم آگاهی‌دهی می‌کنند، با هم هماهنگی ندارند و به گونۀ متحدانه کار نمی‌کنند.
او می‌گوید، به شمول نهاد جک، نهادهای مختلف خارجی دیگر از جمله نهاد «اکتید، حمایت اطفال، داکار، ان‌آر‌سی و یونسیف» در این ولایت در بارۀ کرونا به مردم آگاهی‌ می‌دهند، اما برخی از این نهادها به گونۀ هماهنگ و متحدانه آگاهی‌دهی نمی‌کنند.
آقای احمد می‌گوید، این نهادها تنها در مرکز شهر کندز فعالیت می‌کنند و برای ۷۰ درصد باشنده‌گان این ولایت که در روستاها زنده‌گی می‌کنند، هیچ آگاهی‌دهی نمی‌شود.

مسئول برنامه‌های نهاد جک و پروژۀ شفاخانۀ کووید- ۱۹ در کندز تأکید می‌کند که اگر روند آگاهی‌دهی در روستاها گسترش نیابد، باشنده‌گان آن با شیوع موج دوم کرونا در زمستان با مشکلات جدی روبه‌رو خواهند شد. او بر همکاری این نهادها زیر یک چتر تأکید می‌کند.

در این حال ذبیح‌الله مجیدی، از فعالان جامعه مدنی در ولایت کندز می‌گوید، مردم در این ولایت در برابر این ویروس بی‌تفاوت‌اند و نکات صحی را مراعات نمی‌کنند. به گفتۀ آقای مجیدی، در مناطق دوردست هنوز مردم آگاهی لازم در بارۀ بیماری کرونا ندارند و این مسأله سبب مرگ روستانشینان می‌شود.

اما احسان‌الله فضلی، رئیس صحت کندز می‌گوید، مسئولیت آگاهی‌دهی در بارۀ ویروس کرونا را در این ولایت شفاخانۀ کووید-۱۹ و نهاد جک به عهده دارند، اما نهاد حمایت اطفال که در این بخش کار می‌کند فعالیت‌های آن ضعیف است.

آقای فضلی از فعالیت دیگر نهادهای خارجی در بخش آگاهی‌دهی در بارۀ ویروس کرونا به مردم این ولایت، اظهار بی‌خبری می‌کند و می‌گوید، در صورتی‌که این نهادها با ریاست صحت کندز هماهنگی نداشته باشند، اجازۀ هیچ‌گونه فعالیت در بخش مبارزه با کرونا را ندارند.

بر بنیاد اطلاعات مسئولان صحی ولایت کندز، شمار مبتلایان به ویروس کرونا در یک ماه اخیر در این ولایت افزایش یافته و آنان در این مدت ۷۰ مورد مثبت را ثبت کرده‌اند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: