شهرداری کابل، امروز (دوشنبه، ۸ عقرب) روند پرداخت حق استملاک جایدادهای زیر پروژه‌های توسعه‌ای را آغاز کرد. مسئولان این اداره، می‌گویند که در دو سال گذشته ۳۲۸ جایداد به ارزش بیش از ۲۴۴ میلیون افغانی را استملاک کرده است.

محمدخالد سجستانی، معین خدمات شهری و حفاظت محیط زیست شهرداری کابل، می‌گوید: «بعد از فتح، ۳۲۸ جایداد زیر استملاک قرار گرفته و پول آن به مالکان آن داده شده است و برخی از این جایدادها بیش از ۱۰ سال پیش استملاک شده بود؛ ولی حق شان پرداخت نشده بود و ما حق شان را دادیم.»

در سوی دیگر، محمدحنیف متین، رییس استملاک شهرداری کابل، به افرادی که ملکیت شان برای تطبیق پروژه‌های توسعه‌ای استملاک شده است، اطمینان می‌دهد که شهرداری کابل حق استملاک ملکیت آنان را بر اساس لایحه‌ی تنظیم شده پرداخت خواهند کرد.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

او می‌افزاید: «تثبیت ملکیت مطابق قانون کار اداره‌ی اراضی است. بنابراین کسانی که می‌خواهند مالکیت شان را تثبیت کنند، باید از این اداره تثبیت ملکیت بگیرند، تثبیت هویت زمین و تثبیت هویت شخص، یک مقدار زمان‌گیر است؛ ولی شاروالی/شهرداری کابل تا جایی که توان دارد، به مشکل آنان رسیدگی می‌کند.»

شهرداری کابل، هم‌چنان می‌گوید که اکنون ملکیت‌هایی که در مسیر ۱۰ پروژه‌ی بزرگ سرک‌سازی در شهر کابل قرار گرفته، در حال استملاک است و ملکیت‌هایی که در مسیر تطبیق شش پروژه‌ی دیگر قرار دارد نیز، در آینده‌ی نزدیک استملاک خواهد شد.

نعمت‌الله بارکزی، سخن‌گوی شهرداری کابل، می‌گوید: «در ساحه‌ی بت‌خاک چهارراهی ملامحمد به طرف سرک حلقوی، سرک دشت‌برچی به طرف کمپنی، سرک افشار-دارالامان کانال شهرک امنیت، سرک پانزدهم وزیر محمداکبرخان-شیرپور این‌ها در حال استملاک است؛ یعنی برخی افراد اسناد خود را تکمیل کرده که ۱۲۰ تن شان تکمیل شده و برخی شان در حال تثبیت هویت یا ساختن حصر وراثت در محکمه باشد.»

مسئولان در شهرداری کابل، در باره‌ی جاده‌های زیر کار در شهر کابل می‌گویند که از میان ۸۱ پروژه‌ی جاده‌سازی در شهر کابل، کار ۲۴ پروژه‌ی آن تا رسیدن زمستان تکمیل خواهد شد.

سلام‌وطندار را در شبکه‌ی «ایکس» دنبال کنید

در همین حال، مالکان شماری از جایدادهایی که امروز حق استملاک ملکیت شان را از سوی شهرداری کابل دریافت کردند، می‌گویند که دریافت حق استملاک ملکیت آنان می‌تواند بخش از مشکلات آنان را برطرف کند.

اسد‌الله که سه بسوه زمینش در منطقه‌ی «باغ بالا»ی شهر کابل برای تطبیق پروژه‌های توسعه‌ای استملاک شده است، می‌گوید: «از من زمین بود، چیزی که لازم بود برای ما در بدل زمین ما دادند. ما خوش هستیم، این پول به ما بسیار کمک می‌کند؛ چون من در خانه‌ی کرایی زندگی می‌کنم و در جریان شش ماه پول ما را داد.»

شهرداری کابل در آغاز سال روان خورشیدی اعلام کرده بود که امسال ۱۵۰ پروژه به ارزش پنج میلیارد و ۲۴۰ میلیون افغانی را عملی خواهد کرد که همه‌ی این پروژه‌ها از عواید این اداره تمویل خواهد شد.

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: