در دو دهۀ اخیر که رسانه و اطلاع‌رسانی در افغانستان به شکوفایی رسید، نهادهایی برای پشتی‌بانی از حقوق خبرنگاران و رسانه‌ها نیز در کشور به فعالیت آغاز کردند.

اما با فروپاشی نظام جمهوری و  آغاز روند تخلیۀ خبرنگاران از کشور، سروصداها مبنی بر سوءاستفاده از نام خبرنگار توسط نهادهای پشتی‌بان خبرنگاران و رسانه‌ها اوج گرفت.

به ادامۀ این انتقادها، شماری از افرادی که خود را خبرنگار معرفی می‌کنند، ادعا دارند که در کنار سوءاستفاده‌های مالی و بیرون‌سازی از کشور، شماری از نهادها با راه‌اندازی برنامه‌های آموزشی کوتاه‌مدت، سند خبرنگاری نیز توزیع می‌کنند.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

رسول شهزاد، یک تن از این معترضان، می‌گوید: «استفاده از نام خبرنگاران از سوی نهادها ادامه دارد. این نهادها به خواست‌های ما خبرنگاران پاسخ نمی‌دهند و برخی از این‌ها کورس‌های کوتاه‌مدت برگزار و در جریان چند ماه کورس اسناد خبرنگاری ارائه می‌کنند. این وضعیت واقعاً نگران‌کننده است.»

این شمار خبرنگاران از حکومت سرپرست امارت اسلامی و نهادهای پشتی‌بان خارجی می‌خواهند که با این نهادها هم‌کاری نکنند.

رقیب فیاض، یک تن دیگر از معترضان، نیز می‌گوید: «نهادهایی در بیست سال گذشته ایجاد شده‌اند و نزد ما خبرنگاران مشروعیت ندارند، این‌ها نه‌تنها به خواست ما پاسخ نمی‌دهند، بل‌که دخالت هم می‌کنند. خواست ما از حکومت امارت اسلامی و نهادهای حامی بین‌المللی این است که با این نهادها هم‌کار نباشند، این‌ها مشروعیت ندارند.»

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

از میان نهادهای پشتی‌بان خبرنگاران و رسانه‌ها، مسئولان نهاد پشتی‌بان رسانه‌های آزاد افغانستان یا نی که زمینۀ آموزش خبرنگاری را فراهم کرده، با رد این ادعاها به سلام‌وطندار می‌گویند که این نهاد برای تقویت کاری خبرنگاران، آموزش‌های کوتاه‌مدت در بخش‌های ویژه راه‌اندای می‌کند.

گل‌آقا فقیرزاده، مسئول نهاد پشتی‌بان رسانه‌های آزاد افغانستان، به سلام‌وطندار می‌گوید: «کورس‌های ما از گذشته بود، ما جواز از وزارت اطلاعات و فرهنگ داریم. کورس‌ها مربوط هر بخش است، از این آدرس به کسی سند خبرنگاری توزیع نمی‌کنیم، این فقط یک آموزش است.»

تلاش کردیم پاسخ حکومت سرپرست امارت اسلامی را در پیوند به این ادعاها داشته باشیم؛ اما موفق نشدیم. انتقادهای خبرنگاران در حالی‌ست که با وجود وعده‌های مکرر حکومت سرپرست مبنی بر ایجاد و آغاز کار کمیسیون بررسی تخطی رسانه‌‌ها، اما از کار این کمیسیون تاکنون خبری نیست.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: