از روز گذشته به این‌سو در شماری از شبکه‌های اجتماعی گزارش‌هایی مبنی بر سقوط بانک خصوصی میوند/میوند بانک در کشور پخش شده و مردم نگرانی‌های‌شان را در این باره ابراز کرده‌اند.

اما مقام‌های امارت اسلامی و بانک مرکزی افغانستان این گزارش‌ها را تکذیب می‌کنند. حسیب‌الله نوری، سخنگوی بانک مرکزی افغانستان در یک نوار تصویری که در حساب توییتر این بانک پخش شده، گفته است که بانک‌های تجارتی به‌طور عموم فعال‌ و به ارایۀ خدمات بانکی مشغول‌اند. او شایعات دربارۀ بانک‌ها را تکذیب می‌کند.

سخنگوی بانک مرکزی افغانستان می‌افزاید که پرداخت نقدی به مشتریان نیز با توجه به بهبود وضعیت نقدینه‌گی افزایش یافته و برحسب نیاز تسهیلاتی نیز برای حساب‌های شرکتی در نظر گرفته شده است.

سلام‌وطندار فارسی را در تلگرام دنبال کنید

مسئولان میوند بانک از اظهار نظر در این باره خودداری می‌کنند، اما یکی از کارمندان این بانک به شرط افشانشدن هویتش می‌گوید که هیچ مشکلی در بانک وجود ندارد و همۀ نماینده‌گی‌ها فعال‌اند.

بلال کریمی، از معاونان سخنگوی امارت اسلامی افغانستان نیز شایعات وابسته به سقوط میوند بانک را رد می‌کند.

برای تهیۀ گزارش از وضعیت، به شماری از نماینده‌گی‌های میوند بانک در شهر کابل مراجعه کردیم. نماینده‌گی‌های این بانک در دو منطقه دو روز پیش تعطیل شده‌اند و باشنده‌گان محل می‌گویند که ممکن است جابه‌جا شده باشند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

با وجود این‌که یکی از نماینده‌گی‌های میوند بانک در چهارراهی عبدالحق قرار دارد، اما مسئولان این نماینده‌گی می‌گویند که به‌دلیل مشکلات فنی نمی‌توانند به مشتریان خدمات ارایه کنند. مشتریانی که به این نماینده‌گی آمده‌اند، می‌گویند که آنان نیز دربارۀ سقوط بانک شنیده‌اند و می‌خواهند از حساب‌های‌شان پول برداشت کنند.

شایعات دربارۀ بسته‌شدن میوند بانک در حالی پخش می‌شود که برخی رسانه‌های خارجی پیش از این گزارش داده بودند که با توجه به وضعیت اقتصادی افغانستان و مشکلات بانکی، بانک‌ها نیز به‌زودی ورشکست خواهند شد. بانک جهانی نیز در این باره ابراز نگرانی کرده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: