سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه، در دیدار با هم‌تای قزاقستانی‌اش باری دیگر از حضور گروه‌های هراس‌افگن در خاک افغانستان ابراز نگرانی کرده است. او گفته جهان افغانستان را فراموش کرده و سلاح‌های آمریکایی به‌دست کسانی افتاده است که نباید می‌افتاد.

در همین حال، آگاهان نیز نگرانی وزیر دفاع روسیه را به‌جا می‌دانند و می‌‌گویند که حضور گروه‌های هراس‌افگن در افغانستان نگران‌کننده است.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

محمود حیدری، آگاه مسائل سیاسی و استخباراتی، می‌گوید که روسیه و امارت اسلامی باهم رابطۀ نیک دارند؛ اما آمریکا و برخی کشورهای غربی به‌دلیل رقابت با روسیه گروه‌های مختلف هراس‌افگن را آموزش می‌دهند.

او می‌افزاید که پشتی‌بانی از این گروه‌ها می‌تواند برای روسیه و کشورهای آسیای میانه تبدیل به تهدید شود. به گفتۀ او، گزارش‌هایی نیز وجود دارد که در پشت قضیۀ ولسوالی بلخاب ولایت سرپل دست آمریکا باشد.

محمود حیدری می‌گوید: «آنان از این بیم دارند که غربی‌ها از طریق افغانستان به‌‌طور ویژه به کشورهای آسیای میانه ایجاد مشکل کنند. آنان آمریکا و ناتو را آگاه می‌کنند که از دسیسه‌های‌شان باخبر اند.»

حیدری به حضور گروه‌هایی مانند دولت اسلامی یا داعش، لشکر طیبه، جیش محمد و دیگر گروه‌ها اشاره می‌کند که به گفتۀ او، پشتی‌بانی برخی از کشورها را باخود دارند و از آنان علیه منافع روسیه استفاده می‌شود.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

در همین حال، عبدالغفار گردیزی، آگاه مسائل امنیتی، نیز نگرانی‌های روسیه را تأیید می‌کند و معتقد است که آمریکا و برخی دیگر از کشورهای غربی بر گروه‌های هراس‌افگن در افغانستان سرمایه‌گذاری کرده‌اند که به کابل و مسکو خطرناک است.

این بار نخست نیست که مقام‌های روسی دربارۀ حضور گروه‌های هراس‌افگن و تهدیدهای این گروه‌ها ابراز نگرانی می‌کنند. خواستیم در این زمینه دیدگاه امارت اسلامی را داشته باشیم؛ اما موفق نشدیم. با این حال، امارت اسلامی هم‌واره از استفاده‌نشدن خاک افغانستان علیه کشورهای دیگر اطمینان داده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: