چند روز پیش یک هیأت هندی به افغانستان آمده بود، این هیأت به تازه‌گی به برخی رسانه‌ها گفته است نگرش کنونی حکومت افغانستان نشان می‌دهد که آنان خواهان روابط بیش‌تر با جهان‌اند. آنان گفته‌اند که در دیدارشان از کابل، دفترها و پروژه‌ها سر جای خود بودند و آنان نیز هم‌کاری خود را با آن‌ها دوباره افزایش خواهند داد.

با این حال، آگاهان مسائل سیاسی به این باور اند که با توجه به موقعیت جغرافیایی و منابع اقتصادی افغانستان، هند انتظار برقراری روابط با امارت اسلامی را دارد. محب‌الله شریف، آگاه مسائل سیاسی، می‌گوید‌ هندی‌ها در سطح بین‌الملل به این نتیجه رسیده‌اند که در آیندۀ نزدیک هیچ جای‌گزینی برای امارت اسلامی وجود ندارد و جامعۀ جهانی به نحوی با آنان تعامل می‌کند.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

او می‌افزاید که هرچند امارت اسلامی اکنون در سطح جهان ارتباطی نداشته و در انزوا قرار دارد، هند نیز در این زمینه می‌تواند با آنان هم‌کاری کند.

او می‌گوید: «هیأت هندی که به کابل آمده بود، موضوع‌ها را با امارت اسلامی در میان گذاشته است و احتمال دارد مقام‌های امارت اسلامی به آنان چک سفید داده باشند. برای هند این بهترین فرصت است که سیاست‌های پاکستان را ناکام کند. برای هند این بهترین فرصت است.»

از سویی هم، جاوید مومند، آگاه مسائل بین‌الملل، می‌گوید که هند و پاکستان همیشه بر سر افغانستان رقابت‌های نیابتی داشته‌اند و هند نیز از نظر جغرافیایی به افغانستان نیاز دارد. به گفتۀ او، اگر چین و دیگر کشورها در افغانستان سرمایه‌گذاری کنند، هند نیز علاقه‌مند به سرمایه‌گذاری در این کشور است و به همین دلیل است که آنان همیشه به‌دنبال روابط خوب با افغانستان‌اند.

به گفتۀ جاوید مومند، هند به این باور است که توافق‌نامۀ دوحه میان آمریکا و امارت اسلامی به مرور زمان اجرایی می‌شود، دولت همه‌شمول تشکیل می‌شود و اوضاع سیاسی و اقتصادی کنونی پاکستان به سود هند است و آنان با استفاده از این فرصت برای ایجاد رابطه با افغانستان تلاش می‌کنند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

در حالی که گفته می‌شود روابط میان امارت اسلامی و پاکستان گسترده است، هند چه‌‌گونه می‌تواند در چنین زمانی با افغانستان روابط خود را گسترش دهد، آگاهان می‌گویند که در سیاست دوست و دشمن دایمی وجود ندارد.

به گفتۀ آگاهان، اگرچه برخی از اعضای امارت اسلامی روابط خوبی با پاکستان دارند، اما این به آن معنا نیست که هیچ مخالف پاکستانی در میان آنان وجود ندارد. لازم به یادآوری‌ست که محمدیعقوب مجاهد، سرپرست وزارت دفاع به رسانه‌ها گفته است که می‌خواهند روابط خوبی با هند داشته باشند و در صورت نیاز عده‌یی را برای آموزش نظامی به هند بفرستند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: