به دنبال معرفی‌شدن سرپرست تازه‌ برای سفارت افغانستان در امارات متحده‌ی عربی و پذیرفته‌شدنش از سوی این کشور، شماری از کارشناسان حقوق بین‌الملل، می‌گویند که واگذاری سفارت‌خانه‌های افغانستان به نمایندگان امارت اسلامی از سوی کشورها، نشان‌دهنده‌ی به‌رسمیت‌شناسی این حکومت است.

خوشحال جواد، کارشناس حقوق‌ بین‌الملل، می‌گوید که واگذاری سفارت‌خانه‌های افغانستان از سوی کشورها به امارت اسلامی و پذیرفتن سفیران هم‌دیگر، به معنای به‌رسمیت‌شناختن امارت اسلامی از سوی کشورها است. به گفته‌ی او، نظر به اصول حقوق بین‌الملل، به‌رسمیت‌شناسی یک کشور از سوی کشورها، به چند گونه انجام می‌شود.

این کارشناس حقوق بین‌الملل، می‌افزاید: «برخی کشورها مستقیم و با نشر اعلامیه‌ها اعلام می‌کنند که کشور را به رسمیت شناخته؛ ولی برخی کشورها به شکل ضمنی و حکمی، از طریق ایجاد سفارت‌خانه یا پذیرفتن سفیر آن، کشور را به رسمیت می‌شناسد. پذیرفته‌شدن سفیر امارت اسلامی در دبی هم چنین است.»

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

همین گونه، احمدنشاط کلیوال، دیگر کارشناس حقوق بین‌الملل، می‌گوید که پذیرفته‌شدن سفیران امارت اسلامی از سوی کشورها، می‌تواند زمینه‌‌ی گسترش و ارتقای روابط سیاسی امارت اسلامی و تعامل آن با کشورها را فراهم کند. او، می‌گوید: «این موضوع در قسمت برقراری روابط دوجانبه خیلی مؤثر است و می‌تواند به سود امارت اسلامی تمام شود. چون کشورها ضرورت دارند با دیگر کشورها روابط دیپلماتیک داشته باشند و امارت اسلامی هم نیاز دارد که با دیگر کشورها رابطه‌ی رسمی داشته باشد.»

امارت اسلامی، به تازگی، بدرالدین حقانی را به عنوان سرپرست سفارت افغانستان در امارات متحده‌ی عربی، معرفی کرده و پذیرفته‌شدن او را گام مهمی در روابط میان افغانستان و امارات متحده‌ی عربی دانسته است.

در سوی دیگر، ذبیح‌الله مجاهد، سخن‌گوی امارت اسلامی، می‌گوید که تعامل حکومت سرپرست افغانستان با امارات متحده‌ی عربی، در حال بهبود است و امارت اسلامی در تلاش تعامل سیاسی با دیگر کشورها نیز است.

سلام‌وطندار را در شبکه‌ی «ایکس» دنبال کنید

مجاهد، می‌گوید: «تعامل با امارات متحده‌ی عربی هم در حال خوب‌شدن است. ان‌شاءالله در آینده‌ها روابط گسترده با تمام کشورها خواهد داشتیم و در این راستا، پیش‌رفت‌های وزارت خارجه دوام دارد.»

در بیش از دو سال گذشته هرچند هیچ کشوری امارت اسلامی را آشکارا به رسمیت نشناخته، اما چندین کشور از جمله قطر، پاکستان، ایران، چین، روسیه و امارت متحده‌ی عربی نمایندگی‌های سیاسی افغانستان را به نمایندگان امارت اسلامی واگذار کرده اند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: