Asset 1SWN

هندوستان ۵۰۰ هزار دوز واکسن کرونا به افغانستان کمک می‌کند

vaccine-5909944_1920

وزارت صحت اعلام کرده که هندوستان تعهد کرده است ۵۰۰ هزار دوز واکسن کرونا به افغانستان کمک کند. به گفتۀ این وزارت، قرار است با این مقدار، حدود ۲۵۰ هزار تن واکسن شود.

وزارت صحت امروز (دوشنبه، ششم دلو/بهمن) نشستی را با حضور بشیر نورمل، معین پلان و پالیسی این وزارت و نماینده‌گان سازمان صحی جهان و یونیسف دربارۀ چه‌گونه‌گی تطبیق واکسن کرونای ساخت هندوستان برگزار کرد.

آقای نورمل از اداره‌های تطبیق‌کنندۀ واکسن کرونا خواسته است که تدبیرهای لازم را برای تطبیق واکسن کرونای ساخت هندوستان روی دست گیرند. معین پلان و پالیسی وزارت صحت تأکید کرده است که افراد معروض به خطر در اولویت این وزارت برای دریافت واکسن کرونا قرار دارند و در مرحلۀ نخست واکسن کرونا به آن‌ها زده خواهد شد.

وزارت صحت مشخص نکرده است که واکسن ساخت هندوستان چه زمانی به افغانستان وارد خواهد شد.

براساس گزارش‌ها، هندوستان کارزار بزرگی را برای واکسیناسیون سراسری به راه انداخته است. انتظار می‌رود در پایان این کارزار ۱.۳ میلیارد تن در این کشور واکسن شوند.

پیش‌ از این وزارت صحت در تاریخ بیست‌ویکم جدی ام‌سال اعلام کرده بود که افغانستان تا شش ماه دیگر به واکسن کرونا دست‌رسی پیدا می‌کند. این واکسن برای افغانستان به پشتی‌بانی بانک جهانی و بانک توسعۀ آسیایی تهیه می‌شود.

معین پلان و پالیسی وزارت صحت هم‌چنان گفته است اتحادیۀ جهانی واکسین، کواکس، بانک جهانی و بانک توسعۀ آسیایی تعهد کرده‌اند که به افغانستان در امر تهیۀ واکسن کرونا کمک کنند.

این در حالی‌ست که در شبانه‌روز گذشته ۴ تن در پی ابتلا به کرونا در کشور جان باخته و ۷۸ مورد جدید ابتلا شناسایی شده‌اند.

براساس گزارش روزانۀ وزارت صحت، از آغاز گسترش ویروس کرونا تا امروز ۲۴۰ هزار و ۷۶۹ تن در سراسر کشور آزمایش کرونا داده‌اند. از این میان، ۵۴ هزار و ۷۵۰ تن در سراسر کشور به این ویروس مبتلا شده و ۲ ‌هزار و ۳۹۰ تن در پی ابتلا به آن جان‌ باخته‌اند. همین‌گونه ۴۷ هزار و ۳۶۵ تن از آغاز گسترش کرونا تا امروز، پس از ابتلا به آن بهبود یافته‌‌اند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
اخبار و تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید:

فیسبوک

توییتر

تلگرام