افزایش حمله‌های تروریستی و بدترشدن وضعیت امنیتی در روزهای پسین، نگرانی جدی باشنده‌گان کابل را برانگیخته است. شماری از باشنده‌گان پایتخت می‌گویند که وقوع انفجارها در مکان‌های مزدحم و پُر رفت‌وآمد، سبب ایجاد ترس و وحشت میان آنان شده است.

آنان تأکید می‌کنند که در هیچ ‌جای کشور مصونیت جانی ندارند و مطمئن نیستند زمانی که از خانه بیرون می‌شوند، دوباره برمی‌گردند یا نه.

باشنده‌گان کابل امارت اسلامی را به تأمین‌نکردن امنیت شهروندان متهم می‌کنند و می‌افزایند که حکومت سرپرست باید دست از محکوم‌کردن بردارد و  تعهدات خود را مبنی بر بهبود وضعیت امنیتی عملی کند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

ابوذر حسنی، یک تن از باشنده‌گان کابل، می‌گوید: «چنین حمله‌ها مردم را به‌شدت نگران و پریشان ساخته است. ما می‌بینیم که بسیاری از شاگردان در مکاتب حضور پیدا نمی‌کنند یا حضورشان خیلی کم‌رنگ است. عدم تأمین امنیت سبب شده است که نمازگزاران در مساجد کم‌تر حضور پیدا کنند.»

افزایش حمله‌های انتحاری و انفجارها در کشور افزون بر نگرانی‌ها و انتقادات داخلی، واکنش‌های بین‌المللی را نیز در پی داشته است. در یک هفتۀ گذشته چندین انفجار در کابل، بلخ، کندز و ننگرهار به وقوع پیوست و تلفات سنگینی برجای گذاشت.

حمله بر مرکزهای آموزشی در کابل و حمله بر مسجدها در بلخ و کندز نکوهش و نگرانی شورای امنیت سازمان ملل، سازمان عفو بین‌الملل، نماینده‌گی ناروی در سازمان ملل، امارات متحدۀ عربی و سویدن را در پی داشته است و آنان خواهان اقدامات فوری برای جلوگیری از تکرار چنین روی‌دادها شده‌اند.

در تازه‌ترین مورد، اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد ضمن غم‌شریکی با خانواده‌های قربانیان این حمله‌ها، خواهان به محاکمه‌کشاندن عاملان، حامیان و تنظیم‌کننده‌گان آن شده‌اند.

انفجارهای اخیر بیش‌تر اهل تشیع و هزاره‌ها را هدف قرار داده،  که واکنش تند و نگرانی کاربران شبکه‌های اجتماعی را به‌دنبال داشته است. کاربران شبکه‌های اجتماعی کارزاری را زیر نام «نسل‌کُشی هزاره‌ها را متوقف کنید» راه‌اندازی کرده‌اند.

شماری از کاربران شبکه‌های اجتماعی با پیوستن به این کارزار می‌گویند که پروندۀ نسل‌کُشی هزاره‌ها باید توسط دادگاه‌های بین‌المللی بررسی و دنبال شود.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

خواستیم دیدگاه مسئولان امارت اسلامی را در رابطه به اقدامات حکومت سرپرست برای تأمین امنیت شهروندان داشته باشیم؛ اما به تماس‌های ما پاسخ داده نشد.

در حمله‌های یک هفتۀ گذشته در برخی از ولایت‌های کشور به‌شمول مرکز، ده‌ها تن از دانش‌آموزان، نمازگران و مردم عام کشته و زخمی شدند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: