امروز (چهارشنبه، ۲۷ سپتمبر) برابر با روز جهانی گردش‌گری است. مسئولان در وزارت اطلاعات‌وفرهنگ، در برنامه‌ای در قصر دارالامان کابل، از این روز گرامی‌داشت کردند.

حیات‌الله مهاجر فراهی، معین امور نشراتی وزارت اطلاعات‌وفرهنگ، در این برنامه می‌گوید که در جریان دو سال گذشته ۴۲۰۰ گردش‌گر خارجی از جاهای دیدنی افغانستان بازدید کرده اند.

سلام‌وطندار را در شبکه‌ی «ایکس» دنبال کنید

معین امور نشراتی وزارت اطلاعات‌وفرهنگ، می‌افزاید که به منظور ایجاد سهولت برای گردش‌گران، قرار است در تفریح‌گاه‌های ولایت‌های غور، پکتیا، کاپیسا و نورستان، هتل‌ها برابر با معیارهای جهانی ساخته شود.

او تأکید می‌کند: «پس از حاکمیت امارت اسلامی، ۴۲۰۰ گردش‌گر خارجی که اتباع کشورهای مختلف هستند، از بخش‌های مختلف کشور دیدن کرده اند و این آمار روزبه‌روز بیش‌تر می‌شود و افزایش می‌یابد.»

از سویی هم، خیرالله خواه، سرپرست وزارت اطلاعات‌وفرهنگ، در این برنامه، بازدید گردش‌گران خارجی از جاهای دیدنی افغانستان را، برای رشد اقتصاد کشور سودمند می‌داند.

او می‌افزاید: «گردش‌گران خارجی کسانی هستند که مانند مهمان به افغانستان می‌آیند و باید با اخلاق نیک، مردم هم‌راه شان رفتار کنند و نیز گردش‌گران باعث می‌شود که چهره‌ی واقعی افغانستان را به مردم نشان دهند و نیز باعث رشد اقتصادی کشور می‌شود.»

در همین حال، شیرمحمد عباس استانکزی، معین سیاسی وزارت امور خارجه که در این برنامه حضور داشت، از گردش‌گران خارجی و شهروندان کشورهای همسایه و منطقه، می‌خواهد که از جاهای تاریخی افغانستان دیدن کنند.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

او می‌گوید: «افغانستان بناهای مهم تاریخی و باسابقه دارد و این بناهای تاریخی برای گردش‌گران خارجی و داخلی جذابیت خاص دارد. ما از شهروندان کشورهای همسایه و منطقه، می‌خواهیم که به افغانستان سفر کنند و از مکان‌های تاریخی و آب‌وهوای کشور ما لذت ببرند.»

مسئولان وزارت اطلاعات‌وفرهنگ، می‌افزایند که برای رشد صنعت گردش‌گری در بند امیر در بامیان، با هم‌کاری وزارت زراعت، آبیاری و مالداری روی یک کارشیوه کار می‌کنند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: