مسئولان محلی ولایت هرات می‌گویند که از مجموع ۵۰ مهاجری که روز گذشته در نتیجۀ بدرفتاری نیروهای مرزی ایران در رودخانۀ هریرود پرت شدند، اجساد ۱۲ تن پیدا شده است. ۳۰ تن جان سالم به در برده‌اند و اجساد ۸ تن دیگر ناپیداست.

عبدالغنی نوری، ولسوال گلران به سلام‌وطندار می‌گوید، این مهاجران از دهانۀ ذولفقار وارد خاک ایران شدند، اما نیروهای مرزی ایران با «بیل و انبر» به جان آنان افتاده و با استفاده از اسلحه آنان را در رودخانۀ هریرود غرق کردند. به گفتۀ آقای نوری، مردم منطقه تا بخش‌هایی از ولایت نیمروز دریا را بررسی کردند، اما هیچ اثری از اجساد باقی‌مانده پیدا نکردند.

هیأتی از سوی ادارۀ محلی هرات برای بررسی این ماجرا به منطقه اعزام شده است.

قربانیان این برخورد وحشتناک مرزبانان ایران، باشنده‌گان ولسوالی‌های کشک و رباط سنگی هرات و ولایت‌های هرات، غور و کابل بوده‌اند.

عارف جلالی، سرطبیب شفاخانۀ حوزه‌یی هرات می‌گوید، دو تنی که در نتیجۀ این رویداد زخمی شده بودند، وضعیت‌شان بهبود یافته است. به گفتۀ او، ۵ جسد و ۲ زخمی ناشی از رویداد به این شفاخانه منتقل شده‌اند.

وکیل‌احمد کروخی، عضو شورای ولایتی هرات با انتقاد از حکومت مرکزی می‌گوید، تا هنوز هیچ هیأتی برای بررسی این فاجعه به این ولایت گماشته نشده است.

مهاجران نجات‌یافته این رویداد به سلام‌وطندار روز گذشته گفتند که شمارشان به ۵۷ تن می‌رسیده که از این میان ۲۳ تن جان باخته‌اند. به گفتۀ آنان، مرزبانان ایرانی به آن‌ها هشدار داده‌اند که «یا خود را به دریا بیاندازید، یا با گلوله کشته خواهند شد.» این مهاجران پیش از غرق‌شدن، یک‌ شبانه‌روز در بند نیروهای مرزی ایران بوده‌اند.

جیلانی فرهاد، سخنگوی والی هرات برخورد مرزبانان با مهاجران افغانستان را تأیید می‌کند و می‌گوید، بررسی‌ها در این زمینه آغاز شده است.

اما کنسولگری ایران در هرات با نشر خبرنامه‌یی بازداشت ۵۷ شهروند افغانستانی و غرق‌شدن آنان را رد می‌کند و می‌گوید که پولیس ایران در این رویداد نقشی نداشته است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: