۵۸۰ تن از ولایت‌های مختلف، امروز (یک‌شنبه، ۲۳ دلو) در نخستین دور آزمون ورودی وکیلان مدافع وزارت عدلیه در کابل، برای دریافت جواز وکالت دفاع اشتراک کردند.

مسئولان وزارت عدلیه، می‌گویند که هدف از برگزاری این آزمون، این است که در کنار ایجاد زمینه‌ی کار برای وکیلان مدافع، شهروندان در بخش‌های دوردست کشور نیز، به وکیلان مدافع دست‌رسی داشته باشند.

عبدالغنی فایق، معین مالی و اداری وزارت عدلیه، می‌گوید: «شهروندان که از راه دور و دراز به این جا می‌آیند، با مشکل روبه‌رو می‌شوند. این آزمون گرفته می‌‌شود تا مصدر خدمت در منطقه‌ی خود و در ولایت‌های مختلف باشند. از سویی، برای وکیلان کار پیدا می‌شود و از سویی هم، کار مردم به شکل احسن حل می‌شود.»

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

در همین حال، عبدالرووف احمدی که برای اشتراک در این آزمون به وزارت عدلیه آمده است، به سلام‌وطندار می‌گوید: «کسانی که فارغ از شرعیات و حقوق باشند، می‌توانند در این امتحان‌ها شرکت کنند. در این امتحان کتاب‌هایی که برای امتحان معرفی کردند، متفاوت از گذشته است. از جمله دو تا اصول‌نامه که خود امارت تنظیم کرده و یک کتاب بخش شرعیات است و مجله‌ی احکام است.»

همین گونه، فضل‌هادی صاحب‌زاده، رییس عمومی تقنین وزارت عدلیه، می‌گوید وکیلی که آزمون را موفقانه پشت سر بگذارد، به گونه‌ی رسمی برای کار به اداره‌ها معرفی می‌شود.

او می‌‌افزاید: «آن شمار از وکیل‌های مدافع که به گونه‌ی واقعی مصدر خدمت به جامعه باشند، ارزیابی و به جامعه تقدیم می‌شوند که تقریباً ۵۸۰ وکیل مدافع ثبت نام و ارزیابی شدند و حالا در برنامه در امتحان اشتراک کرده اند.»

آقای صاحب‌زاده، می‌افزاید که ریاست وکیلان مدافع تلاش دارد تا وکیل‌هایی که پیش از این جواز کاری گرفته اند و وقت آن گذشته است، جواز شان تمدید شود که در این راستا، تا کنون ۱۲۰۰ وکیل جواز کاری شان را تمدید کرده اند.

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

این در حالی است که هیچ زنی در میان آزمون‌دهندگان جواز وکالت دفاع حضور نداشت.

با این حال، روزا اوتونبایوا، نماینده‌ی ویژه‌ی دبیرکل سازمان ملل متحد برای افغانستان، در دیدار با عبدالحکیم شرعی، سرپرست وزارت عدلیه، خواستار تمدید جواز فعالیت وکیلان مدافع زن شده است.

روزا اوتونبایوا گفته که تخصص وکیلان مدافع زن، برای ایجاد امکان دست‌رسی به عدالت برای زنان و کودکان در افغانستان حیاتی است.

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: