مسئولان در شفاخانه‌ی حوزه‌ای هرات، می‌گویند که از چهار ماه به این سو، به دلیل قطع کمک‌های پزشکی به این شفاخانه، با کم‌بود صددرصدی دارو، مواد مصرفی و دیگر تجهیزات پزشکی روبه‌رو اند. آن‌ها، می‌افزایند که از آن زمان تا کنون، تنها از داروهایی که چهار ماه پیش از سوی کمیته‌ی بین‌المللی صلیب سرخ (ICRC) به این شفاخانه فرستاده شده، به بیماران توزیع می‌کنند.

محمدعارف جلالی، سرطبیب شفاخانه‌ی حوزه‌ای هرات، می‌گوید که به دلیل مشکلات اقتصادی، روزبه‌روز به شمار مراجعه‌کنندگان به شفاخانه‌های دولتی به ویژه این شفاخانه، افزوده می‌شود و از سویی هم، کم‌بود دارو، آن‌ها را با چالش جدی روبه‌رو کرده است.

او می‌افزاید: «از چهار ماه به این سو، کمک‌های دارویی قطع شده است و یک مقدار دارویی که از سوی مؤسسه‌های هم‌کار به صورت مقطعی کمک شده را به مریضان توزیع می‌کنیم؛ ولی از ۱۰ قلم دارو، یک یا دو قلم دارو داریم.»

سلام‌وطندار را در تویتر دنبال کنید

جلالی، هم‌چنان می‌گوید که همه‌ساله‌ فهرستی از داروهای مورد نیاز برای بخش عاجل شفاخانه‌ی حوزه‌ای هرات، آماده و به مرکز فرستاده می‌شود.

در همین حال، شماری از پزشکان در شفاخانه‌ی حوزه‌ای هرات، می‌گویند که به دلیل کم‌بود دارو و تجهیزات پزشکی در این شفاخانه، در هنگام درمان بیماران  با مشکل روبه‌رو می‌شوند.

فرهاد افضلی، مسئول بخش عاجل شفاخانه‌ی حوزه‌ای هرات، می‌گوید که به دلیل کم‌بود دارو در این شفاخانه، مراجعه‌کنندگان ناچار اند داروی مورد نیاز شان را از داروخانه‌های بیرون خریداری کنند.

او می‌افزاید: «تنها برای بیمارانی که عاجل و بدون پایواز باشند، داروهای ذخیره‌شده داریم و ارائه می‌کنیم. این داروها از گذشته در این شفاخانه وجود داشت. بر اساس مکتوب وزارت صحت عامه، آمادگی توزیع دوا به بیماران عاجل را داریم.»

از سویی هم، مسئولان در ریاست صحت عامه‌ی هرات، می‌گویند که پیش از این، تجهیزات و داروها از سوی کمیته‌ی بین‌المللی صلیب سرخ در شفاخانه‌ی حوزه‌ای این ولایت فراهم می‌شد؛ اما از مدتی به این سو، این روند به دلیل ختم قرارداد متوقف شده است.

محمدآصف کبیر، معاون ریاست صحت عامه‌ی هرات، می‌گوید: «در اخیر ماه آگست سال روان میلادی، کمیته‌ی بین‌المللی صلیب سرخ، اعلام کرده است که دیگر در قسمت ارسال معاش و کمک ادویه به شفاخانه‌ی حوزه‌ای هرات کمک نخواهد کرد.»

با این همه، شماری از بیمارداران در شفاخانه‌ی حوزه‌ای هرات، از نبود دارو و امکانات صحی در این شفاخانه برای درمان بیماران شان، نگرانی دارند.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

بسم‌الله، بیماردار در شفاخانه‌ی حوزه‌ای هرات، می‌گوید: «برای ما که از داخل شفاخانه دوا ندادند و بیش‌تر وقت‌ها، دوا را از بیرون می‌گیرم.»

عبدالله، دیگر بیماردار در این شفاخانه، می‌گوید: «از همه تقاضامندم که برای مردم فقیر که بیماران شان را به بیمارستان می‌آورند، دوا بدهند؛ چون به دلیل مشکلات اقتصادی توان خرید دارو را ندارند.»

گفتنی است که در سال‌های گذشته، ۲۲۰ قلم دارو، مواد مصرفی و زرقیات، از سوی کمیته‌ی بین‌المللی صلیب سرخ تأمین می‌شد که از چهار ماه به این سو، این روند متوقف شده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: