مدتی پیش با میانجی‌گری امارت اسلامی میان دولت پاکستان و تحریک طالبان این کشور، گفت‌وگوهای صلح برگزار شد. گفته می‌شود که در این نشست طالبان پاکستانی خواستار سپردن مناطق قبایلی به این گروه شده بودند.

اکنون رسانه‌های پاکستانی گزارش می‌دهند که دولت این کشور با طالبان پاکستانی به توافق رسیده است تا مناطق قبایلی را به این گروه بسپارد. در این گزارش‌ها آمده است که با سپردن این مناطق به طالبان پاکستانی، این گروه قوانین خود را در این مناطق پیاده خواهند کرد.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

افزون بر این، گفته می‌شود دولت پاکستان توافق کرده است که اعضای زندانی طالبان پاکستانی را نیز رها کند و این موضوع واکنش‌هایی را به‌دنبال داشته است.

افراسیاب ختک، یک تن از سیاست‌مداران پاکستانی، در واکنش به این توافق در توییتر‌ش نوشته است: «دولت نظامی پاکستان می‌خواهد که مناطق قبایلی را به تحریک طالبان بسپارد تا برخی از پشتون‌ها مجبور شوند زیر استعمار جدید زنده‌گی کنند.»

در همین حال، شماری از آگاهان مسائل سیاسی افغانستان چنین توافقی میان دولت پاکستان و تحریک طالبان این کشور را نه‌تنها به زیان پاکستان؛ بل به زیان افغانستان نیز می‌دانند.

میربت‌خان منگل، عضو مجلس نماینده‌گان دولت پیشین و از آگاهان مسائل سیاسی، می‌گوید با سپردن این مناطق گروه‌های مسلح مانند القاعده و داعش باری دیگر سر بلند کرده و در مناطق قبایلی جابه‌جا می‌شوند که این یک بازی خطرناک از سوی پاکستان است.

نورشاه نورانی، یک تن دیگر از آگاهان مسائل سیاسی به این باور است که با عملی‌شدن این طرح، گروه‌های مسلح در مناطق قبایلی جابه‌جا می‌شوند. به گفتۀ او، چنین تصمیم‌ها برای باشنده‌گان دو سوی خط دیورند خطرناک است و افزون بر پاکستان، بر افغانستان نیز تأثیر منفی می‌گذارد.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

او می‌افزاید: «روشن است که اگر گروه‌هایی که جهانیان از آن‌ها بیم دارند و از آن‌ها آسیب دیده‌اند، باری دیگر در این‌جا جابه‌جا شوند، نه‌تنها برای کشورهای منطقه که برای کُل جهان درد سر ایجاد می‌کنند.»

گفتنی‌ست در گفت‌وگوهای صلح میان دو طرف روی موضوع‌های رهایی زندانیان طالبان پاکستانی، آتش‌بس، جمع‌آوری تسلیحات طالبان، خروج سربازان پاکستانی از مناطق مرزی و دیگر موضوع‌ها، بحث شده است. اما تاکنون نتیجۀ ملموسی در پی نداشته است. با این حال، به نظر می‌رسد که اکنون با پا درمیانی امارت اسلامی دولت پاکستان و طالبان این کشور در حال رسیدن به یک توافق‌اند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: