آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد گفته است که نظام اقتصادی افغانستان نیازمند پول نقد است. او افزوده است که کم‌بود نقدینه‌گی در نظام اقتصادی افغانستان، پیامد فاجعه‌باری برای شهروندان این کشور خواهد داشت.

دبیرکل سازمان ملل از جامعۀ جهانی خواسته است که شرایط تزریق پول نقد در نظام اقتصادی افغانستان را فراهم کند.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

در همین حال، آگاهان مسائل اقتصادی با تأیید هشدار سازمان ملل می‌گویند در صورتی که پول نقد در اقتصاد افغانستان تزریق نشود، مشکلات اقتصادی کشور برطرف نخواهد شد.

عبدالنصیر رشتیا، آگاه مسائل اقتصادی، به سلام‌وطندار می‌گوید اگر کمک‌های بشری که هم‌اکنون به افغانستان انجام می‌شود، به نقدینه‌گی تبدیل شود، هم زمینۀ کار فراهم می‌شود و هم ارزش پول افغانی محفوظ می‌ماند.

تاج‌محمد تلاش، یکی دیگر از آگاهان مسائل سیاسی نیز می‌گوید که با مدیریت خدمات کالا از سوی امارت اسلامی، چالش‌های اقتصادی در کشور تا حدی کاهش خواهد یافت. به باور او، اگر مشکلات کنونی در کشور ادامه یابد، خطرهای درازمدت متوجه وضعیت اقتصادی افغانستان خواهد بود.

این در حالی‌ست که پس از حاکمیت امارت اسلامی بر افغانستان، وضعیت اقتصادی کشور به‌شدت آسیب دیده است. هم‌زمان با آن کاهش کمک‌های جامعۀ جهانی و منجمدشدن دارایی‌های بانک مرکزی افغانستان از سوی آمریکا، بحران اقتصادی را افزایش داده است.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

با این حال، دبیرکل سازمان ملل تأکید کرده که این سازمان تاکنون ۵۰۰ میلیون دالر پول نقد به افغانستان انتقال داده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: