صدها تن از باشنده‌گان غور در پیوند به تیرباران چهار مسافر در ولسوالی لعل و سرجنگل این ولایت اعتراض کردند. آنان امروز با حمل جنازه‌های چهار مسافر از مردمان هزاره که روز گذشته در منطقۀ «کوتل شینه»ی ولسوالی دولتیار غور از سوی افراد طالبان تیرباران شده بودند، دولت را به بی‌توجهی‌ و کم‌کاری متهم می‌کنند.

معترضان می‌گویند که مسیر شاهراه غور_هرات و غور_کابل برای مردم به جاده‌های مرگ تبدیل شده و گروه‌های تروریستی هم‌واره دست به گروگان‌گیری، کشتار گروهی و آزارواذیت مردم و مسافران می‌زنند.

حکمت لعلی و امیرحسین، دو تن از معترضان می‌گویند، با آن‌که طالبان سال‌هاست در این مسیر از مردم قربانی می‌گیرند، اما دولت هنوز هیچ اقدام عملی نکرده و عاملان هم‌چو جنایت‌ها را به پنجۀ قانون نسپرده است.

اعتراض‌کننده‌گان قطع‌نامۀ ۵ ماده‌یی را نیز صادر و به بازداشت عاملان روی‌داد روز گذشته تأکید کرده و هم‌چنان خواهان راه‌اندازی عملیات پاک‌سازی شاهراه مرکزی از وجود طالبان شدند. آنان هم‌چنان خواهان پایان‌دادن به گروگان‌گیری‌ها، ایجاد پایگاه‌های نظامی در این مسیر و تأمین امنیت مناطق نوار مرزی ولسوالی لعل و سرجنگل شدند.

معترضان نیز هشدار می‌دهند که اگر دولت اقدام عملی برای خواسته‌های‌شان نکند، آن‌ها برای تأمین امنیت خود اقدام کرده و شاهراه غور_کابل را نیز بسته می‌کنند.

در همین حال، زلمی کریمی، سخنگوی والی غور می‌گوید که دولت به‌خاطر تأمین امنیت شاهراه عمومی و مناطق نوار مرزی ولسوالی لعل و سرجنگل پایگاه امنیتی ایجاد می‌کند و برای پی‌گیری عاملان روی‌داد روز گذشته نیز عملیاتی را راه‌اندازی کرده‌اند.

این در حالی‌ست که طالبان در سه سال گذشته در مسیر شاهراه غور_کابل دست به کشتار مسافران و نیز گروگان‌گیری مردم و دانش‌آموزان زده‌اند. براساس گفته‌های مسئولان محلی غور، طالبان سه سال پیش هم ۱۱ مسافر از مردمان هزاره به‌شمول یک تازه‌عروس را در یازدهم رمضان تیرباران کردند.

مرتبط با این خبر:

کلیدواژه‌ها: // // //

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: