شماری از باغ‌داران در فاریاب، می‌گویند که به دلیل سرما و یخ‌بندان شدید در زمستان گذشته، حاصلات باغ‌های شان نسبت به سال پیش، ۸۰ درصد کاهش یافته و آن‌ها را متضرر کرده است. آن‌ها، هم‌چنان با شکایت از نبود بازار فروش و سردخانه‌های معیاری برای نگه‌داری محصولات شان در این ولایت، از مسئولان می‌خواهند که به مشکلات شان رسیدگی کنند.

شاه‌محمد، باغ‌دار در فاریاب، می‌گوید: «سال‌های پیش بسیار خوب بود و میوه فریمان بود؛ اما امسال خنک زد. حاصلات بسیار کم است و فروشات نیست و میوه‌ها هم به دلیل خشک‌سالی خرد شده. امسال به دلیل یخ‌بندان شدید باغ‌ها بسیار ضرر دیده اند.»

سلام‌وطندار را در تویتر دنبال کنید

عبدالاحد، باغ‌دار دیگری در ولسوالی خواجه‌سبزپوش، نیز با ابراز نگرانی از کاهش حاصلاتش، می‌گوید: «خیلی از باغ‌ها نظر به سال گذشته ضعیف است. اکثر حاصلات باغ‌ها را یخ‌بندان زمستان از بین برده و از یک طرف هم خشک‌سالی تأثیرات منفی گذاشته است. تقریباً ۶۰ درصد دهقانان امسال متضرر شده اند.»

عبدالصبور، فروشنده‌ی میوه در شهر میمنه، مرکز فاریاب، با گلایه از کاهش حاصلات باغ‌ها در این ولایت، می‌گوید که باغ‌داران را با مشکلات زیادی روبه‌رو کرده است. او می‌افزاید: «به خاطر همین سردی زمستان حاصلات میوه خیلی ضعیف شده و همه میوه‌ها را خنک زده. فروشات میوه هم بالا رفته. میوه‌ها به همین خاطر فروشاتش هم قیمت است. سال قبل یک کیلوگرام سیب قیصار، شفتالو و انگور ۴۰ تا ۵۰ افغانی بود. امسال تا حال ۷۰ افغانی هم پایین نشده است.»

عزت‌الله نورانی، رییس زراعت، آبیاری و مالداری فاریاب، با تأیید کاهش حاصلات باغ‌ها و متضررشدن باغ‌داران در این ولایت، به سلام‌وطندار می‌گوید که یک سردخانه‌ی بزرگ و معیاری که سنگ تهداب آن در حکومت پیشین در شهر میمنه، گذاشته شده بود و با تحولات سیاسی اخیر در کشور، کار آن متوقف شد، تلاش دارند تا با هم‌آهنگی با وزارت زراعت، آبیاری و مالداری، تلاش دارند کار آن را دوباره آغاز کنند و در دست‌رس باغ‌داران قرار دهند.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

او می‌افزاید: «سرمای شدید که زیر صفرچند درجه یخ‌بندان بود، اکثراً حاصلات باغ‌ها را به کلی از بین برده است. در این مورد بار بار به مقام‌های مرکزی پیشنهاد کردیم که وزیر زراعت وعده سپرده که به دهقانان، باغ‌داران و حتا مال‌دارانی که امسال متضرر شده اند، کمک صورت می‌گیرد.»

نبود سردخانه‌های معیاری برای نگه‌داری میوه و بازار فروش محصولات، از مشکلات عمده‌ی باغ‌داران در این ولایت گفته شده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: