مسئولان اداره‌ی ملی امتحانات، می‌گویند که از این پس به منظور معیاری‌سازی سیستم کانکور افغانستان، از سیستم «کانکور ساخت ترکیه» در اداره‌ی ملی امتحانات افغانستان کار گرفته می‌شود.

عبدالباقی حقانی، سرپرست اداره‌ی ملی امتحانات، امروز در یک نشست خبری در کابل می‌گوید افغانستان با ترکیه مشترکات بسیاری دارد و این سبب شده است که افغانستان و ترکیه هم‌کاری دوجانبه داشته باشند.

سرپرست اداره‌ی ملی امتحانات، می‌افزاید که افغانستان نسبت به دیگر کشورها عقب مانده و او خواهان هم‌کاری ترکیه در بخش‌های مختلف است. او، تأکید می‌کند که از سیستم کانکور ساخت ترکیه به منظور معیاری‌سازی سیستم کانکور افغانستان کار گرفته خواهد شد.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

عبدالباقی حقانی، هم‌چنان می‌‌گوید: «آن سیستم کانکور که اکنون در ترکیه قابل اجرا است، به خاطری که با کشورهای جهان معیاری است، ما خواستیم که به افغانستان انتقال داده شود و ما از آن استفاده کنیم.»

در همین حال، جنگ اونال، کاردار سفارت ترکیه برای افغانستان، در این نشست می‌گوید که ترکیه برای بلندبردن ظرفیت کارمندان اداره‌ی ملی امتحانات افغانستان، تلاش می‌کند.

او می‌افزاید: «ما تلاش می‌کنیم که در بخش ارتقای ظرفیت کارمندان اداره‌ی ملی امتحانات، نقش و مؤثریت داشته باشیم و هم‌کاری ما ادامه خواهد داشت.»

سلام‌وطندار را در شبکه‌ی «ایکس» دنبال کنید

همین گونه، یما امان، مشاور تخنیکی اداره‌ی ملی امتحانات، می‌گوید که هم‌اکنون این اداره ۲۵ گونه امتحان را به یک شیوه از متقاضیان اخذ می‌کند و نیاز است برای پاسخ‌گویی بیش‌تر، از سیستم ترکی استفاده شود.

او می‌‌افزاید: «سیستم ترکی ۷۰ نوع امتحان را به شیوه‌های متفاوتی اخذ می‌کند و ما تنها ۲۵ نوع امتحان را به یک میکانیزم ارزیابی اخذ می‌کنیم. اگر سیستم تغییر کند، بسهولت بیش‌تر در کار ما فراهم خواهد شد.»

گفتنی است که اداره‌ی ملی امتحانات، سیستم هندی که پیش از این در کانکور افغانستان مورد استفاده قرار می‌گرفته را کهنه توصیف می‌کند و می‌گوید که از این پس برای به‌روز‌شدن سیستم کانکور با معیارهای جهانی، از سیستم کانکور ساخت ترکیه استفاده خواهد شد.

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: