حامد کرزی، رییس‌جمهور پیشین افغانستان، امروز با پخش اعلامیه‌ای از ادامه‌ و تشدید درگیری در پنجشیر اظهار تأسف کرده و «نگرانی عمیق‌ خود را از تداوم خون‌ریزی و برادرکشی در کشور ابراز داشته است.»

حامد کرزی افزوده است: «تجارب تلخ گذشته نشان داده است که جنگ و خون‌ریزی راه حل مشکلات نبوده، بلکه برعکس باعث بربادی و ویرانی بیش‌تر می‌شود.»

رییس‌جمهور پیشین، در این اعلامیه ضمن این که خواستار متوقف‌شدن درگیری در پنجشیر شده، گفت‌وگو و تفاهم را یگانه راه حل معضل موجود دانسته و بر حفظ و تقویت اتحاد و اتفاق ملی تأکید کرده است.

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

حامد کرزی هم‌چنین از حکومت سرپرست امارت اسلامی خواسته است که برای تأمین صلح و ثبات پایدار در کشور، هرچه زودتر زمینه‌ی گفتمان ملی را فراهم کند.

براساس گزارش‌ها، هم‌اکنون درگیری میان نیروهای امارت اسلامی و اعضای «جبهه‌ی مقامت ملی افغانستان» در شماری از مناطق پنجشیر جریان دارد.

ذبیح‌الله مجاهد، سخن‌گوی امارت اسلامی، روز سه‌شنبه، ۲۲ سنبله، در توییترش از انجام عملیات پاک‌سازی در ولسوالی‌های رخه، دره و افشار ولایت پنجشیر، خبر داده و نوشته بود که این عملیات علیه «باغی‌های متمرد» انجام شده است.

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

مقام‌های امارت اسلامی اصطلاح «باغی» را به مخالفان شان به ویژه اعضای جبهه‌ی مقامت ملی به کار می‌برند.

سخن‌گوی امارت اسلامی گفته بود که در این عملیات، ۴۰ تن به شمول چهار فرمانده کشته و ۱۰۱ تن دیگر با سلاح‌های دست‌داشته‌ی شان بازداشت شده اند. مجاهد نوشته بود: «آن‌ها می‌خواستند امنیت مردم را برهم زنند که جلو شان گرفته شد.»

در همین حال، صبغت‌الله احمدی، سخن‌گوی جبهه‌ی مقاومت ملی، نیز شام همین روز در توییترش نوشت که در درگیری‌های این جبهه با نیروهای امارت اسلامی در پنجشیر، ۷۱ نیروی امارت اسلامی کشته شده‌ اند. او کشته‌شدن ۱۱ عضو جبهه‌ی مقاومت را نیز تأیید کرده‌ بود.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: