نزدیکان و آشنایان جنرال شهنواز تنی، وزیر دفاع پیشین افغانستان و یکی از چهره‌های شناخته‌شدۀ سیاسی، تأیید کرده‌اند که او امروز دوشنبه، شانزدهم حوت/اسفند، به‌دلیل بیماری در یکی از شفاخانه‌های اسلام‌آباد، پایتخت پاکستان درگذشته است.

شهنواز تنی، وزیر دفاع نظام جمهوری دموکراتیک خلق افغانستان و رئیس حزب «جنبش صلح/سولی غورزنگ» بود. او در کودتای هفتم ثور ۱۳۵۷ فرمانده واحد کوماندویی ارتش بود و پس از این کودتا او فرمانده واحدهای نظامی شمال و سپس فرمانده فرقۀ هرات شد.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

لازم به یادآوری‌ست که شهنواز تنی در زمان حاکمیت دکتر نجیب‌الله احمدزی، در اواخر دهۀ ۶۰ خورشیدی به سمت وزارت دفاع رسید. او به راه‌اندازی کودتای نظامی در ۱۶ حوت ۱۳۶۸ از سوی دکتر نجیب‌الله برکنار شد و با یک چرخ‌بال نظامی به پاکستان فرارکرد.

آقای تنی فرماندهی فرقۀ ۸ کابل، فرماندهی نظامی کابل، عضویت کمیتۀ نظامی حزب دموکراتیک خلق، عضویت بیروی سیاسی این حزب و ریاست ستاد مشترک ارتش و وزیر دفاع افغانستان را در کارنامه دارد.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

شهنواز تنی در سال ۱۳۲۸ خورشیدی در ولسوالی تنی ولایت خوست، در جنوب‌شرق کشور به‌دنیا آمد. او آموزش‌های نظامی را در کابل و مسکو به انجام رساند، افسر ارتش افغانستان شد و به بالاترین درجۀ نظامی رسید.

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: