شماری از باشندگان ولسوالی‌های مرغاب و چهار‌سده‌ی غور، می‌گویند که سرازیرشدن سیلاب‌های ویران‌گر در این ولایت، سبب ‌آلوده‌شدن منبع‌های آب آشامیدنی و افزایش بیماری‌ها از جمله بیماری اسهال شده است.

رحیم‌الله هدف‌مند، باشنده‌ی ولسوالی مرغاب، می‌گوید که آلوده‌شدن چشمه‌ها، چاه‌ها و دریای مرغاب، سبب گسترش بیماری اسهال شده است.

 او می‌افزاید: «این آب سبب اسهال اطفال،‌ حالت تهوع و در نهایت سبب بیماری کلیه‌ها می‌شود؛ بیماری‌های جدی را به وجود آورده است؛ افرادی هستند که بیماری شان جدی اند و نیاز به انتقال دارند.»

سلام‌وطندار را در اکس دنبال کنید

میرآغا مصلح، معاون ولسوالی مرغاب نیز، می‌گوید که پس از آلوده‌شدن دریای مرغاب در پی سرازیرشدن سیلاب‌ها موارد ابتلا به بیماری اسهال افزایش یافته است.

او می‌افزاید: «آب دریای مرغاب آلوده است؛ دست‌رسی به آب آشامیدنی صحی نیست؛ شمار کودکان که مبتلا به بیماری اسهال اند، زیاد شده است؛‌ امیدواریم که در این باره توجه شود تا این که از یک فاجعه جلوگیر شود.»

در سوی دیگر، پزشکان در مرکزهای درمانی ولسوالی‌های مرغاب و چهارسده، می‌گویند که روزانه نزدیک به ۱۰ بیمار مبتلا به اسهال که بیش‌تر شان کودکان اند به این مرکزها مراجعه می‌کنند.

گل‌احمد، مسئول مرکز درمانی جنداک مرغاب، می‌گوید: «بالای ۵۰ تا ۸۰ درصد قبل و پس از سیلاب‌ها تفاوت کرده است؛ در گذشته اگر ما پنج نفر اسهال و استفراغ داشتیم؛ حالا در حدود ۱۰ نفر رسیده که در این میان کهن‌سالان هم است؛ شماری از بیماران ما وضعیت وخیم دارند.»

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

عبدالستار موفق، رییس صحت عامه‌ی غور اما می‌گوید که تلاش‌ها برای ارائه‌ی خدمات درمانی در بخش‌های دوردست این ولایت جریان دارد.

او می‌افزاید: «‌اولین تیم‌های که فرستاد شد، تیم صحت عامه بود که به هر دو ولسوالی فرستادیم. تنها موضوع که در همین وقت‌ها کمی زیاد شده موضوع اسهال است که به خاطر آلوده‌شدن آب‌ها است؛ خوش‌بختانه با مدیریت خوبی که هم‌کاران ما در ساحه داشتند، واقعه‌ها کاهش یافته است.»

سیلاب‌های پسین در شماری از ولایت‌ها سبب آلوده‌شدن چشمه‌ها، چاه‌ها و دیگر منابع آبی شده که استفاده از آب آن‌ها می‌تواند ابتلای شهروندان به بیماری‌ها را افزایش دهد.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: