شب گذشته و امروز در ولایت‌های مشرقی کشور از جمله ننگرهار، کنر، لغمان و نورستان باران‌های شدید باریده که در نتیجۀ آن سیلاب‌ها جاری و تلفات و زیان‌های هنگفت مالی به مردم وارد شده است.

مسئولان محلی ننگرهار می‌گویند که سیلاب در این ولایت در کنار زیان‌های هنگفت مالی، شاهراه کابل_جلال‌آباد را نیز تخریب کرده و اکنون این شاهراه به‌روی ترافیک بسته است. به گفتۀ آنان، سیلاب‌ها در این ولایت ۴ تن را با خود برده که جسدهای ۳ تن آنان تاکنون یافت نشده است.

در همین حال، سیلاب‌ها در ولایت نورستان نیز به‌شمول یک زن، سه تن را با خود برده و به شماری از جاده‌ها، خانه‌ها و زمین‌های کشاورزی آسیب رسانده است. همین‌گونه سیلاب‌ها یک پایۀ برق را در ناحیۀ هفتم شهر جلال‌آباد نیز تخریب کرده که در نتیجۀ آن برق این شهر قطع شده است.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

قریشی بدلون، سخنگوی ریاست اطلاعات و فرهنگ ننگرهار، در این باره به سلام‌وطندار می‌گوید: «سیلاب‌ها به هم‌شهریان ما زیان‌های مالی فراوانی وارد کرده است و افزون بر آن چند تن نیز جان خود را از دست داده‌اند. بیش‌تر زیان‌ها به ولسوالی بتی‌کوت وارد شده است. یک تن کشته و صدها جریب زمین تخریب شده است.»

در ولایت‌های کنر و لغمان هرچند سیلاب تلفات نداشته، اما به گفتۀ یک منبع محلی، شماری از خانه‌ها و زمین‌های کشاورزی تخریب شده است. بیش‌تر کسانی که در ولایت‌های مشرقی زیان دیده‌، افراد بی‌بضاعت‌اند. آنان از حکومت و نهادهای کمک‌رسان می‌خواهند که دست آنان را بگیرند.

مرزالدین، یک تن از سیلاب‌زده‌گان ولسوالی سرخ‌رود ولایت ننگرهار، می‌گوید: «اتاق‌های خانۀ ما خراب شده است و همه‌چیز را از دست دادیم. کودکانم را با کمک افراد قریه از خانه بیرون آوردم.»

محمد ایمل، یک تن دیگر از سیلاب‌زده‌گان ولسوالی سرخ‌رود، نیز می‌گوید: «۱۲ جریب زمینم را سیلاب تخریب کرد، بسیاری از خانه‌ها در روستای ما زیان دیده‌اند. خانه و دو رأس گاو و دیگر وسایل زنده‌گی‌ام زیر خاک شد. سیلاب زیان‌های زیادی به بار آورده است.»

گفتنی‌ست که روزانه هزاران واسطۀ نقلیه از شاهراه کابل_جلال آباد رفت‌وآمد می‌کنند و با بسته‌‌شدن این شاهراه، مردم با مشکلات فراوانی روبه‌رو شده‌اند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

شهرداری جلال‌آباد با ریاست فواید عامۀ ننگرهار به‌طور مشترک تلاش دارند که هرچه زودتر این شاهراه را به‌روی ترافیک بازگشایی کنند.

این در حالی‌ست که روز گذشته در نتیجۀ بارش شدید باران‌ و جاری‌شدن سیلاب، جادۀ عمومی این ولایت به‌دلیل لغزش کوه به‌روی رفت‌وآمد بسته شده بود.

براساس گزارش‌ها، سیلاب‌ها در شماری دیگر از ولایت‌ها هم به شاهراه‌ها آسیب زده و به مردم نیز تلفات و زیان‌های مالی وارد کرده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: