مسئولان محلی در فاریاب، می‌گویند که در نتیجه‌ی سرازیرشدن سیلاب‌های مرگ‌بار و ویران‌گر یک هفته‌ی پسین در این ولایت، نزدیک به ۸۰ تن جان باخته و ۲۰ تن دیگر زخمی شده اند. به گفته‌ی مسئولان، در این سیلاب‌ها صدها خانه‌ی مسکونی، هزاران جریب زمین کشاورزی، پل و پلچک‌‌ها و راه‌های مواصلاتی هم ویران شده است.

شمس‌الدین محمدی، رییس اطلاعات و فرهنگ فاریاب، به سلام‌وطندار می‌گوید که در نتیجه‌ی سرازیرشدن سیلاب‌های پسین در ولسوالی‌های بلچراغ، قیصار، خیبر، المار، پشتونکوت، چهلگزی، قرغان و کوهستان، نزدیک به ۸۰ تن جان باخته، ۲۰ تن زخمی و چهار تن دیگر ناپدید شده اند.

او می‌افزاید: «فاریاب از جمله ولایت‌هایی است که در روزهای اخیر شاهد سرازیرشدن سیلاب‌های شدید بوده است. در یک تعداد ولسوالی‌های ولایت فاریاب از جمله بلچراغ، قیصار، پشتونکوت، چهلگزی، خیبر و کوهستانات، تلفات سنگین جانی و مالی به مردم محل رسیده است. در مجموع حدود ۸۰ تن از هم‌وطنان ما در این سیلاب‌ها جان باخته و حدود ۲۰ تن زخمی شده و چهار-پنج تن هنوز ناپدید اند.»

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

در همین حال، سیلاب‌زدگان در فاریاب، می‌گویند که سیلاب‌های پسین تلفات و زیان‌های هنگفت مالی به مردم وارد کرده است. محمدابراهیم، باشنده‌ی روستای «قصبه قلعه»ی ولسوالی پشتونکوت، در این باره به سلام‌وطندار می‌گوید که سرازیرشدن سیلاب‌های ویران‌گر، زیان‌های بسیاری به مردم وارد کرده است.

او، از حکومت سرپرست امارت اسلامی می‌خواهد که به او کمک مالی کند. «دیشب در همین جا باران شدید شد؛ باز سیل آمد و دیگر می‌بینید تهکوی‌ها را. آرد بوده؛ روغن بوده و دیگر کل چیزها را سیل برده است. این طرف خانه را ببینید؛ تهکوی‌ها پر است. تمام زندگی زیر تهکوی بود؛ دیگر اکنون همه‌ی این‌ها را کش می‌کنیم؛ بچه‌ها را جمع کرده و آوردیم.»

محمدنسیم، یکی دیگر از متضرران سیلاب‌ها  در فاریاب، نیز می‌گوید که در اثر سیلاب‌ها تمام داروندارش را از دست داده است و اکنون در وضعیت بدی قرار دارد.

پیرمحمد، باشنده‌ی فاریاب که در یک خانه‌ی کرایه زندگی می‌کرد، می‌گوید که خانه‌اش به گونه‌ی کامل زیر آب شده است. او از حکومت سرپرست می‌خواهد که به وضعیتش رسیدگی صورت بگیرد.

سلام‌وطندار را در اکس دنبال کنید

در سوی دیگر، عبدالله، باشنده‌ی روستای «وزیرآباد» شهر میمنه، مرکز فاریاب و یکی دیگر از متضرران سیلاب‌ها، می‌گوید که از دو سو در این منطقه سیل آمده و نزدیک به ۲۰۰ خانه را ویران کرده است.

با این حال، عصمت‌الله مرادی، سخن‌گوی والی فاریاب، در این باره می‌گوید: «اداره‌ی محلی به منظور رسیدگی به آسیب‌دیدگان سیلاب‌ها تلاش کرده است که به تازگی داملا شعیب رسالت، والی فاریاب برای هم‌دردی و غم‌شریکی با بازماندگان شهدای سیلاب‌زدگان به ولسوالی‌های چهلگزی، قیصار، المار و خیبر رفته و به بازماندگان شهدا کمک‌های نقدی کرده است. هم‌چنان روند کمک‌رسانی به خانواده‌های سیلاب‌زده جریان دارد.»

سیلاب‌های مرگ‌بار و ویران‌گر امسال نه تنها باشندگان فاریاب را زیان‌‌مند کرده؛ بل در دیگر ولایت‌های کشور نیز تلفات بسیار و زیان‌های هنگفت مالی برجا گذاشته است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: