مسئولان مرکز تجارتی قصر هرات، می‌گویند در آتش‌سوزی بامداد امروز (شنبه، ۲۷ جوزا) که در اثر شارتی برق در این مرکز رخ داده، به هر دکان‌دار نزدیک به ۲۰ تا ۳۰ هزار دالر امریکایی زیان وارد شده است.

صفات‌الله مولوی‌زاده، مسئول این مرکز تجارتی، به سلام‌وطندار می‌گوید که با وجود تلاش‌های نیروهای امنیتی برای مهار آتش‌سوزی، آتش به همه بخش‌های این مرکز گسترش یافته و در نتیجه همه دکان‌ها سوخته است.

مولوی‌زاده، می‌افزاید: «خدمه‌های داخل مارکت گفتند که برای اولین بار برق رفت و پس از این که وصل شد، متوجه شدند یک یخ‌چال آیسکریم‌فروشی منفجر شده است که آتش در پایین و بالا نفوذ کرده؛ اما نتوانسته اند آتش را در ساحات اولیه مهار کنند.»

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

در همین حال، عبدالودود فیض‌زاده، رییس اتحادیه‌ی پیشه‌وران هرات، وقوع این رویداد را تأسف‌بار خوانده و می‌گوید که دکان‌داران، اجناس دکان‌های شان را با پول قرض فراهم کرده بودند که با توجه به نزدیک‌شدن عید، بازار کار شان نیز رونق یافته بود؛ اما «آتش دکان‌داران را مجال نداد. از امارت اسلامی می‌خواهیم تا در این زمینه توجه کند تا بتوانیم دوباره [کار] دکان‌داران را رونق دهیم.»

شماری از دکان‌دارانی که دکان‌های شان ‌سوخته است، می‌گویند که همه داروندار شان را از دست داده اند. فرهاد، دکان‌داری در مرکز تجارتی قصر هرات، می‌گوید: «[مسئولان حکومتی] آمدند و آتش‌سوزی را دیدند. درد مردم و ملت را باید بفهمند. هست‌ونیست دکان‌داران همین سرمایه‌ی دکان‌های شان است. کسانی اند که جدید آمده و برای شان کاروبار جور کرده اند.»

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

علی‌احمد، دکان‌دار دیگری که همه کالاهایش در آتش سوخته، خواستار کمک مالی از سوی حکومت است.

مسئولان در شفاخانه‌ی مرکزی هرات، می‌گویند که چهار کارمند آتش‌نشانی و پنج باشنده‌ی این ولایت در این آتش‌سوزی، مسموم شده که به موقع زیر درمان قرار گرفته اند.

گفتنی است که آتش‌سوزی در مرکز تجارتی قصر هرات، حدود شش ساعت جریان داشته که پس از هم‌کاری نیروهای آتش‌نشانی، مهار شده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: