شماری از کارگران یک معدن زغال سنگ در ولسوالی تاله‌و‌برفک ولایت بغلان می‌گویند، دو روز پیش (شنبه، بیست‌ودوم عقرب/آبان) تفنگ‌داران ناشناس دو هم‌کارشان را تیرباران کرده‌اند که در نتیجه یکی از کارگران کشته و دیگری از ناحیۀ سر شدید زخمی شده است.

به گفتۀ این کارگران، دو کارگر که از سوی تفنگ‌داران ناشناس کشته و زخمی شده، از مردمان هزاره و باشنده‌گان ولسوالی‌های ورس و شهرستان ولایت‌های بامیان و دایکندی بوده‌اند.

یک تن از کارگران این معدن زغال سنگ که نخواست هویتش فاش شود می‌گوید که پس از این روی‌داد، نزدیک به ۵۰۰ کارگر که باشنده‌گان ولایت‌های بغلان، بامیان، دایکندی، بلخ، پروان و کابل‌اند، به‌دلیل ترس و تهدید از سوی تفنگ‌داران ناشناس، کار در این معدن را ترک کرده و به ولایت‌های‌شان برگشته که از این میان شماری از کارگران با جسد بی‌جان هم‌کارشان به بامیان آمده‌اند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

او می‌افزاید، کارگران بامیانی از نیروهای امارت اسلامی خواستند که امنیت آنان را تا ساحۀ «دوآب» ولسوالی کهمرد این ولایت تأمین کنند؛ اما نیروهای امارت اسلامی به خواست کارگران توجهی نکردند.

محمد (نام مستعار)، یک تن از مسئولان معدن زغال سنگ ولسوالی تاله‌وبرفک نیز تأیید می‌کند که از دو روز به این‌سو پس از کشته و زخمی‌شدن دو کارگر این معدن از سوی تفنگ‌داران ناشناس، حدود ۳۰۰ کارگر این معدن به‌دلیل ترس از تفنگ‌داران ناشناس، ترک کار کرده و با دستان خالی به خانه‌های‌شان برگشته‌اند.

محمد می‌افزاید: «۴۰ تا۵۰ کارگر از روی مجبوری و نداشتن کرایۀ موتر در معدن مانده‌، کارگران دیگر از ترس افراد مسلح ناشناس به خانه‌های خود رفته‌اند. دو روز پیش بدون دلیل دو کارگر را تیرباران کردند، یکی از کارگران جان باخت و دیگری به شدت زخمی شد و برای درمان به کابل منتقلش کردیم، فکر نمی‌کنم او زنده بماند.»

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

غلام، یک تن از کارگران معدن زغال ‌سنگ ولسوالی تاله‌وبرفک که کارش را ترک کرده است می‌گوید، بی‌کاری و فقر سبب شده است که او و صدها تن دیگر کارگری در معدن زغال سنگ را که بیش‌تر از ۹۵ درصد خطر مرگ به هم‌راه دارد، به جان بخرند.

غلام‌حسن، باشندۀ دایکندی و کارگر در معدن زغال ‌سنگ ولسوالی تاله‌وبرفک با صدای گرفته و ناامید می‌گوید، ماه‌ها می‌گذرد که در معدن زغال سنگ سرگرم کارهای شاقه است، اما در این مدت پول اندکی پس‌انداز کرده است و نمی‌تواند به خانه‌اش در دایکندی برگردد؛ زیرا با پولی که او پس‌انداز کرده مصارف خانواده‌اش تأمین نمی‌شود.

کارگران معدن زغال ‌سنگ ولسوالی تاله‌وبرفک می‌گویند که نه کار است و نه امنیت و آنان حیران‌اند پس از ماه‌ها چه‌گونه با دستان خالی به خانه‌های‌شان برگردند. این کارگران از مسئولان امارت اسلامی می‌خواهند که به‌خاطر فقرزدایی باید به آنان زمینۀ کار را فراهم و‌ امنیت جان‌شان را نیز تأمین کنند.

سلام‌وطندار را در اینستاگرام دنبال کنید

خواستیم دیدگاه مسئولان محلی امارت اسلامی برای ولسوالی تاله‌وبرفک را نیز در گزارش داشته باشیم؛ اما با تماس‌های پی‌هم موفق نشدیم. از سویی هم، مولوی صدیق‌الله شاهین مسافر، فرمانده امنیۀ امارت اسلامی برای بامیان، دربارۀ این روی‌داد اظهار بی‌خبری می‌کند و می‌گوید که هنوز در این باره گزارشی دریافت نکرده است.

کارگران معدن زغال سنگ ولسوالی تاله‌وبرفک در حالی کارشان را به‌دلیل ترس از افراد مسلح ناشناس در این معدن ترک کرده‌‌اند که بی‌کاری، فقر و گرسنه‌گی به‌طور تکان‌‌دهنده‌ و فاجعه‌بار در کشور افزایش یافته‌ است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: