ولادیمیر پوتین، رییس‌جمهور روسیه، به تازگی در اظهاراتی در شهر تاشکند، پایتخت اوزبیکستان، امارت اسلامی را حاکمان کنونی افغانستان دانسته و بر ضرورت برقراری ارتباط با حکومت سرپرست افغانستان تأکید کرده است.

رییس‌جمهور روسیه این اظهارات را در حالی مطرح می‌کند که در دو روز پسین سرگی لاوروف، وزیر امور خارجه‌ی این کشور و ضمیر کابلوف، نماینده‌ی ویژه‌ی روسیه برای افغانستان، از تلاش‌‌ها برای بیرون‌کشیده‌شدن نام امارت اسلامی از فهرست سیاه این کشور خبر داده است.

سلام‌وطندار را در اکس دنبال کنید

در سوی دیگر، شماری از آگاهان مسائل سیاسی، می‌گویند که روسیه با این روی‌کرد در تلاش به‌دست‌گرفتن ابتکار عمل در منطقه و همین‌ گونه تنگ‌کردن فضا برای رقیب‌های غربی خود به ویژه ایالات متحده‌ی امریکا است.

عبدالجبار اکبری، آگاه مسائل سیاسی، می‌گوید: «فکر می‌کنم روسیه تلاش دارد که ابتکار بازی‌های منطقه‌ای را به دست بگیرد. پس از خروج امریکا روسیه از نخستین کشورهایی بود که روابط مثبت با امارت اسلامی برقرار کرد؛ روسیه در تلاش این است که بساط کشورهای غربی را از منطقه برچیند.»

رییس‌جمهور روسیه در حالی بر برقراری روابط با امارت اسلامی تأکید می‌کند که این کشور تا اکنون آماده نشده حکومت سرپرست افغانستان را به رسمیت بشناسد.

شماری از آگاهان با اشاره به بی‌سرنوشتی سیاسی افغانستان، می‌گویند تا زمانی که امارت اسلامی به رسمیت ‌شناخته نشود، افغانستان نمی‌تواند در سیاست خارجی‌اش ثبات و توازن برقرار کند.

آنان، به حکومت سرپرست افغانستان پیشنهاد می‌کنند که زمینه‌ی به‌رسمیت‌شناسی از سوی جهان را فراهم کند.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

نجیب‌الرحمان شمال، دیگر آگاه مسائل سیاسی، می‌گوید: «زمینه‌های به‌رسمیت‌‌شناخته‌شدن مطابق به معیارهای بین‌المللی فراهم نشود، این مناسبات یک‌جانبه خواهد بود. پس لازم است که حکومت اکنونی با درنظرداشت منافع ملی و ارزش های دینی مردم افغانستان و همچنان حفظ توازن میان کشورها شرقی و غربی چنین سیاستی را به پیش بگیرد که هم توازن برهم نخورد و هم افغانستان باردیگر به میدان بازی سیاسی، امنیتی و اقتصادی قدرت‌ها مبدل نشود.»

گفتنی است که روز گذشته ذبیح‌الله مجاهد، سخن‌گوی امارت اسلامی با استقبال از موقف روسیه برای گسترش روابط خود با این حکومت از دیگر کشورها نیز خواهان چنین روی‌کرد شده بود.

مرتبط با این خبر:

کلیدواژه‌ها: // // // //

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: