هم‌زمان با برگزاری نشست دوحه در باره‌ی افغانستان، شماری از باشندگان کابل، می‌گویند که انتظار دارند این نشست بتواند به پایان‌دادن بحران کنونی در افغانستان، کمک کند و سبب بهبود زندگی آنان شود.

نجمه نبی‌زاده، باشنده‌ی غرب کابل و دانش‌آموز صنف دوازدهم در یکی از مکتب‌های دولتی، می‌گوید که دختران انتظار دارند پس از نشست دوحه، زمینه‌ی بازگشت زنان به محیط آموزشی و کار فراهم شود. «انتظار ما از کشورهای همسایه و سازمان ملل متحد، این است که امارت اسلامی را قناعت بدهند از هر راهی که ممکن است، آن‌ها ممنوعیت آموزش و کار زنان را بردارند؛ چون هیچ جامعه‌ای نمی‌تواند بدون آموزش و تحصیل زنان، پیش‌رفت کند‌‌. این نشست باید راه را برای داشتن حقوق اساسی ما فراهم کند.»

سلام‌وطندار را در تویتر دنبال کنید

نگینه، باشنده‌ی قلعه‌ی فتح‌الله شهر کابل، از سازمان ملل متحد و کشورهای شرکت‌کننده در نشست دوحه، می‌خواهد که به نگرانی‌های میلیون‌ها زن و دختر در افغانستان، پایان دهند. او می‌افزاید: «سرنوشت دختران و زنان باید در این نشست روشن شود. مکتب‌ها و دانش‌گاه‌ها باز شوند و زمینه‌ی کار برای زنان فراهم شود. افغانستان به دختران تحصیل‌کرده نیاز دارد. کشورهایی که در این نشست هستند، باید راه‌کاری را برای برداشتن ممنوعیت‌ها ارائه کنند.»

در همین حال، آگاهان و فعالان امور اجتماعی، می‌گویند که تشکیل حکومت فراگیر و رفع محدودیت‌های به‌وجودآمده در افغانستان، از مهم‌ترین خواسته‌های شهروندان از نشست دوحه است. بسم‌الله یاوری، فعال اجتماعی، می‌گوید: «روی تشکیل یک حکومت جدید که در آن مشارکت سیاسی همه اقوام افغانستان تضمین شده باشد، نقش زنان به عنوان یک نیروی تأثیرگذار در نظر گرفته شود. این‌ها مهم‌ترین انتظاراتی است که مردم افغانستان، جامعه‌ی فرهنگی و نخبگان سیاسی از نشست دوحه دارند.»

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

همین گونه، سرور جعفری، استاد دانش‌گاه، نیز می‌گوید که توقع دارد سازمان ملل متحد و کشورهای همسایه‌ی افغانستان، در نشست دوحه، راه حل دایمی برای بیرون‌رفت از مشکلات موجود در کشور را ارائه کنند. او می‌افزاید: «تمام کشورهای شرکت‌کننده در این نشست، باید بتوانند یک پلت‌فرم مشخص برای افغانستان، تعریف کنند و برای حل بحران، امید ما این است که به صورت بنیادی تصمیم گرفته شود؛ یعنی مشکلات اقتصادی ریشه‌ای مورد ارزیابی قرار بگیرد و منازعات درونی با فشارهای نهادهای معتبر، حل شود.»

نشست دو‌روزه‌ی دوحه به میزبانی سازمان ملل متحد در دوحه، پایتخت قطر، برای امروز و فردا برگزار می‌شود و در آن، نمایندگان ۲۲ کشور و دو سازمان بین‌المللی، در پیوند به وضعیت حقوق‌بشری و امنیتی_سیاسی افغانستان، بحث و رأی‌زنی می‌کنند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: