کلر دالی، نمایندۀ ایرلند در پارلمان اروپا، با انتقاد از فراموش‌کردن بحران افغانستان از سوی جامعۀ جهانی، این اقدام را «نژادپرستانه» خوانده و تأکید کرده که وضعیت شهروندان این کشور به‌شدت وخیم‌تر شده است؛ اما هیچ سخنی از آن مطرح نمی‌شود.

او افزوده است که تاکنون ده‌ها هزار شهروند افغانستان ناگزیر شده‌اند که برای جست‌وجوی غذا و امنیت، کشورشان را ترک کنند و ۵ میلیون کودک با قحطی و مرگ «دردناک و عذاب‌آور» روبه‌رو هستند. این عضو پارلمان اروپا هم‌چنان از کودک‌همسری و افزایش فروش کودکان در افغانستان ابراز نگرانی و تأکید کرده است که «نه این‌جا و نه هیچ جای دیگر، سخنی از آن به میان نمی‌آید.»

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

دالی گفته است: «نه پوشش لحظه به لحظۀ تلویزیونی دربارۀ افغانستان است، نه واکنش فوری انسانی، نه نشست ویژه‌یی، حتی در این نشست هم هیچ اشاره‌یی به افغانستان نشد و هیچ بیانیه‌یی درباره آن کشور صادر نشد.»

نمایندۀ ایرلندی پارلمان اروپا گفته است که شهروندان افغانستان باید حیرت کرده باشند که چه چیزی بحران انسانی آنان را تا این اندازه بی‌اهمیت کرده است، «آیا به‌خاطر رنگ پوست آن‌هاست؟ آیا به‌خاطر این است که سفید پوست نیستند؟ چون اروپایی نیستند؟ یا به‌خاطر این است که مشکلات‌شان ناشی از تهاجم آمریکاست؟

پیش از این، کمیتۀ بین‌المللی نجات نیز با پخش اعلامیه‌یی گفته بود که با معطوف‌شدن توجه جهان به بحران درگیری و جابه‌جایی در اوکراین، وضعیت افغانستان نباید نادیده گرفته شود.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

این نهاد تأکید کرده بود که جهان باید از فرصت پیش‌آمده در افغانستان برای جلوگیری از قحطی، نجات جان شهروندان و پایان‌دادن به شرایط وحشت‌ناک در برابر زنان و دختران در این کشور، به‌سرعت استفاده کند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: