حدود یک‌ماه پیش طرح تعدیل قانون انتخابات از سوی کمیسیون‌های انتخاباتی آماده و برای طی مراحل قانونی و تصویب به وزارت عدلیه فرستاده شد. نهادهای انتخاباتی و جامعۀ مدنی امروز (چهارشنبه، هجدهم حمل/فروردین) در نشست مشورتی دربارۀ تعدیل قانون انتخابات خواهان اصلاحات بنیادی در مواد این قانون شدند.

صغرا سعادت، رئیس برنامه‌های بنیاد انتخابات شفاف افغانستان یا تیفا می‌گوید که در تعدیل قانون انتخابات باید روی استقلالیت کامل کمیسیون‌های انتخاباتی، بلندبردن ظرفیت کمیسیون‌های انتخاباتی و کوچک‌شدن حوزه‌های انتخاباتی بحث شود.

صغرا سعادت می‌گوید که نهادهای انتخاباتی و جامعۀ مدنی پیشنهاد ایجاد محکمۀ ویژۀ انتخاباتی را به وزارت عدلیه داده‌اند.

بانو سعادت افزاید که نهادهای انتخاباتی و جامعۀ مدنی پیشنهاد ایجاد محکمۀ ویژۀ انتخاباتی را به وزارت عدلیه داده‌اند تا با ایجاد این محکمه، به اتهام‌ها و جرم‌های انتخاباتی رسیده‌گی شود.

در همین مسئولان وزارت عدلیه می‌گویند که کار روی تعدیل قانون انتخابات جریان دارد و تلاش می‌شود این قانون پاسخ‌گوی نیازمندی‌های انتخابات‌های ریاست‌جمهوری، شوراهای ولایتی و انتخابات شهرداری‌ها باشد.

ذکیه عادلی، معین وزارت عدلیه می‌گوید: «فعلا دو طرح وجود دارد و کار تدقیق قانون انتخابات در وزارت عدلیه جریان دارد و نیاز بود تا قبل از نهایی‌سازی طرح قانون انتحابات نشست مشورتی با نهادهای جامعۀ مدنی هم داشته باشیم تا نظریات آنان نیز در این طرح دخیل شود.»

مسئولان کمیسیون شکایت‌های انتخاباتی می‌گویند که طرح کمیسیون‌های انتخاباتی برای تعدیل قانون انتخابات پاسخ‌گوی نیازمندی‌های انتخابات‌های پیش‌روست و با عملی‌شدن آن جلو هرگونه تخلف، فساد و بی‌قانونی گرفته می‌شود.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: