مسئولان و کارمندان رادیو زهره، خبرنگاران و مسئول کمیتۀ مصونیت خبرنگاران کندز در نشستی نگرانی‌شان را در پیوند به بی‌توجهی و عدم هم‌کاری مالی ادارۀ محلی و نهادهای پشتی‌بان رسانه‌ها ابراز کردند.

محسن احمدی، مسئول رادیو زهره در کندز در این نشست می‌گوید که این رادیو از ۱۸ سال به این‌سو در این ولایت فعالیت دارد و در این مدت دو بار وسایل نشراتی آن ناپدید و تخریب شده است. به گفتۀ آقای احمدی، بار نخست در سال ۲۰۱۴ در جریان سقوط این ولایت به‌دست طالبان، تمام وسایل نشراتی آن ناپدید شد و بار دوم هم به‌ روز جمعه، بیست‌وششم جدی/دی ام‌سال شماری از نمازگزاران خشم‌گین با حمله بر دفتر این رادیو، وسایل آن را تخریب کردند.

آقای احمدی می‌افزاید که از زمان تخریب وسایل این رادیو ۱۸ روز می‌گذرد، اما ادارۀ محلی و نهادهای پشتی‌بان رسانه‌ها هیچ‌گونه کمک مالی به آنان نکرده است تا نشرات‌شان را از سر گیرند.

او می‌گوید: «از زمانی که وسایل رادیو زهره تخریب شده، نشرات آن متوقف است. ما به‌خاطر مشکلات مالی نتوانستیم هنوز کاری انجام دهیم. کارمندان ما با وجودی که نشرات نداریم، معاش‌شان را دریافت می‌کنند. این وضعیت مشکلات فراوانی را به‌ بار آورده است، ما منتظر هستیم تا حکومت و نهادهای حامی خبرنگاران کاری انجام بدهند.»

علی‌سینا خدایار، مسئول نشرات رادیو زهره می‌گوید که تخریب وسایل این رادیو از سوی مردم، آنان را در وضعیت دشواری قرار داده است. به گفتۀ آقای خدایار، آنان تلاش کرده‌ تا وسایل تخریب‌شده را ترمیم و نشرات‌شان را از سر گیرند، اما به دلیل تخریب بیش از حد موفق نشد‌ه‌اند.

او می‌‌افزاید که تمام کارمندان این رادیو متعهد به اطلاع‌رسانی به مردم‌اند و منتظر از سرگیری نشرات‌ هستند. آقای خدایار از ادارۀ محلی کندز خواستار هم‌کاری همه‌جانبه است تا آنان بتوانند نشرات‌شان را یک‌بار دیگر از سر گیرند.

در همین حال، شهباز صابری، مسئول کمیتۀ مصونیت خبرنگاران در زون شمال شرق می‌گوید که آنان ضمن دادخواهی، خسارات وسایل این رادیو را بررسی کرده و به ادارۀ محلی و نهادهای مددرسان رسانه‌ها به‌خاطر هم‌کاری‌ سپرده‌اند. به گفتۀ آقای صابری، آنان منتظر هم‌کاری ادارۀ محلی‌ کندز ‌اند و در صورت هم‌کاری‌نکردن ادارۀ محلی این ولایت و نهادهای پشتی‌بان رسانه‌ها، آنان در هماهنگی با خبرنگاران و رسانه‌های محلی این ولایت به‌خاطر فعال‌سازی نشرات این رادیو پول گردآوری خواهند کرد.

مسئولان ادارۀ محلی کندز در این باره چیزی نمی‎‌گویند.

این نگرانی‌ها در حالی مطرح می‎‌شود که ۱۸ روز پیش صدها تن از نمازگزاران خشم‌گین به دستور خطیب مسجد فیروزکوهی به دلیل پخش موسیقی در سوندسیستم بلندگوی مسجد، بر رادیو زهره یورش بردند و تمام وسایل نشراتی آن را تخریب کردند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: