بر اساس اعلام مرکز لرزه‌نگاری اروپا-مدیترانه، زمین‌لرزه‌ای به بزرگی ۶.۶ درجه‌ی ریشتر، سه‌شنبه‌شب، ۱ حمل، بخش‌هایی از افغانستان و کشورهای همسایه را تکان داده است.

شماری از پایتخت‌نشینان، می‌گویند که زمین‌لرزه‌ی شب گذشته، آن‌ها را وحشت‌زده کرده بود. حسیب‌الله، باشنده‌ی شهر کابل، می‌گوید: «دی‌شب که زلزله شد، از خانه بیرون شدیم. خانه‌ی ما خامه است، نگران بودیم که تخریب نشود و ما زیر آن گیر بمانیم.»

قیس، دیگر باشنده‌ی شهر کابل، نیز می‌گوید: «وقتی زلزله شد، همه اعضای خانواده‌ی ما ترسیده بودند و کودکم گریه می‌کرد که نشود حادثه‌ی ترکیه در افغانستان تکرار شود و ما نیمه‌های شب را در بیرون از خانه سپری کردیم.»

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

در همین حال، مسئولان وزارت صحت عامه، می‌‌گویند که در نتیجه‌ی زمین‌لرزه‌ی شب گذشته، چهار تن کشته و ۷۰ تن زخمی شده اند.

شرافت زمان امرخیل، سخن‌گوی وزارت صحت عامه، می‌گوید: «در زلزله‌ی شب گذشته چهار تن کشته و ۷۰ تن دیگر زخمی شده اند. مسئولان وزارت صحت عامه به تمام کلینیک‌ها و شفاخانه‌های دولتی در مرکز و ولسوالی‌ها، هدایت داده اند که به گونه‌ی عاجل به مردم خدمات بهداشتی ارائه کنند.»

همین گونه، مسئولان وزارت دولت در امور رسیدگی به حوادث، می‌گویند که در زلزله‌ی شب گذشته، ۶۳ خانه تخریب و ۶۱ مواشی از بین رفته است.

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

مسئولان این وزارت از نهاد‌های بین‌المللی، می‌خواهند که کمک‌های انسان‌دوستانه‌ی شان را برای آسیب‌دیدگان افزایش دهند.

شفیع‌الله رحیمی، سخن‌گوی این وزارت، می‌گوید: «در زلزله‌ی دی‌شب در کابل، بدخشان، پکتیکا، تخار، لغمان، بغلان، سمنگان، خوست و دیگر ولایت‌ها، بیش از ۵۰ تن کشته و زخمی شده اند و ۶۳ خانه تخریب شده و ۶۱ رأس مواشی از بین رفته است.»

گفتنی است که این زمین‌لرزه، بخش‌هایی از تاجیکستان، پاکستان و هند را نیز تکان داده و بیش‌ از ۱۱ کشته و ۱۰۰ زخمی در این کشورها بر جای گذاشته است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: