پل شینه، منطقه‌ای در ناحیه‌ی ۲۲ شهر کابل؛ مکانی که خانواده‌های بی‌جاشده و کودکانی با پاهای برهنه و لباس‌های تکه‌وپاره زیر آفتاب سوزان، در گوشه‌ای از خیابان و بدون سرپناه، شب‌وروز شان را می‌گذرانند. شماری از این بی‌جاشدگان، با گلایه از وضعیت بد زندگی شان، می‌گویند که بارها از سوی شهرداری کابل اخطار دریافت کرده اند تا این اردوگاه را تخلیه کنند. به گفته‌ی آن‌ها، پنج روز پیش، شهرداری کابل، آن‌ها را با خشونت و زور، از خانه‌های شان آواره و وسایل شان را زیر خاک کرده است.

زرغونه که مادر نُه فرزند است، می‌گوید که پس از ویران‌شدن خانه‌اش، کودکانش زیر آفتاب سوزان، گرمازده شده اند. او می‌افزاید: «چهار-پنج روز می‌شود که دربدر هستیم. چیزی نداریم. بی‌خانه و بی‌زندگی شده‌ایم. اشتکای ما در کوچه با سر و پای لچ اند و خوراکی ندارند. اشتکا گریان می‌کردند و آن‌ها با چوب می‌زدند. در سر ما بلدوزر آمد، خانه را بر سر ما خراب کردند. وسایل زیر خاک ماند. گرفته نتوانستیم.»

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

غفور، پیرمردی که او نیز خانه‌اش ویران شده، می‌گوید که همه داشته‌هایش را از دست داده و پولی هم برای رفتن به جای دیگر، ندارد. او می‌افزاید: «خانه‌های ما را چپه کرد. لباس‌های ما زیر خاک شد. اگر نان نباشد، اطفال ما گرسنه می‌مانند. پیسه نداریم که یک طرف برویم. دو دختر در زیر دیوار کشته شدند.»

نورین که با خانواده‌اش در گوشه‌ای از خیابان نشسته و چشم‌انتظار دریافت کمک از سوی ره‌گذران است، می‌گوید که در هنگام تخریب خانه‌ها و در اثر فروریزی دیوار، دو زن جان باخته و شماری نیز زخمی شده اند.

 نسیمه، یکی از باشندگان محل که خانه‌اش توسط شهرداری ویران شده، می‌گوید: «کسی افگار و کسی کشته شد. دو زن در زیر دیوار مرده و یک زن زخمی شده بود از قوم‌های ما.»

در این میان، شکیلا، بانویی که در هنگام تخریب خانه‌اش در اثر فروریزی دیوار زخمی شده، می‌گوید که به او، حتا فرصت بیرون‌شدن از خانه داده نشده است.

شورای مهاجران ناروی، روز گذشته با پخش گزارشی گفته که حکومت سرپرست، با خشونت، بی‌جاشدگان داخلی را از اردوگاه پل شینه‌ی کابل، بیرون کرده و دو کودک چهار و ۱۵ ساله در هنگام تخلیه از این اردوگاه، جان باخته اند.

نیل ترنر، مدیر شورای مهاجران ناروی در افغانستان، در این گزارش گفته است: «مقام‌های کابل، با اخراج خانواده‌های بسیار آسیب‌پذیر، فصل جدیدی را به رنج طولانی خانواده‌های آواره در افغانستان افزوده اند. ما از مقام‌ها می‌خواهیم که اخراج‌های بیش‌تر را متوقف کرده و از آن پشتیبانی کنند.»

سلام‌وطندار را در تویتر دنبال کنید

شهرداری کابل اما با رد ادعاهای رفتار خشونت‌آمیز، می‌گوید که زمین اردوگاه بی‌جاشدگان در پل شینه، مربوط دولت است و از غصب بیرون شده است. نعمت‌الله بارکزی، سخن‌گوی شهرداری کابل، به سلام‌وطندار می‌گوید: «۱۰۰ جریب زمین که از سوی افراد مختلف به نام‌های مختلف، چهاردیواری و غصب شده بود، به شاروالی برگردانده شد. ما ادعاهای این افراد را رد می‌کنیم. ما یک هفته پیش آن‌ها را باخبر کرده بودیم.»

خانواده‌هایی که در اردوگاه بی‌جاشدگان در پل شینه‌ی کابل زندگی می‌کردند، از سال‌ها به این سو، به دلیل‌های مختلفی از ولایت‌های دیگر و کشورهای همسایه، بی‌جا شده بودند که این اردوگاه، تنها سرپناه شان بود؛ اما اکنون، دوباره روی خیابان‌ها آواره شده اند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: