به دنبال خشک‌سالی‌های پی‌هم در کندهار، در چند سال گذشته، ۵۴۸ فارم پرورش ماهی در این ولایت بسته شده‌ است و در نتیجه شمار فارم‌های پرورش ماهی، از هزارو ۷۰۰ به هزار و ۱۲۵ فارم کاهش یافته است.

با این حال، به تاز‌گی مؤسسه‌ای زیر نام «DI-AVCI» تلاش‌هایی را برای افزایش دوباره‌ی فارم‌های پرورش ماهی در کندهار آغاز کرده است.

محمدحامد، آمر مالداری ریاست زراعت کندهار، به سلام‌وطندار می‌گوید که این مؤسسه، صدها خانواده را در بخش پرورش ماهی آموزش داده و با هزینه‌ی مالی یک میلیون افغانی، به صاحبان ۳۰ فارم ماشین‌های تهیه‌ی خوراک ماهی نیز کمک کرده است.

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

به گفته‌ی او، ماشین‌های جدید، توانایی تهیه و تنظیم خوراک ماهی را دارد.

شماری از باشندگان کندهار، می‌گویند که نیاز است در بخش پرورش ماهی آموزش‌های بیش‌تری ارائه شود تا فارم‌های پرورش ماهی، مانند گذشته از بین نرود.

آن‌ها می‌گویند که برگزاری سیمینارهای آموزشی مفید است؛ اما پرورش‌دهندگان ماهی در کندهار، با مشکلات اقتصادی و دست‌رسی‌نداشتن به بازار مواجه ‌اند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

بر اساس معلومات ریاست زراعت کندهار، نزدیک به ۳ سال پیش، فارم‌های پرورش ماهی در این ولایت در حال افزایش بود؛ اما جنگ‌های گذشته و پس از آن خشک‌سالی‌‌های پی‌هم، به فارم‌های پرورش ماهی خسارت‌های شدیدی وارد کرده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: