رحمت‌الله نجیب، معاون ریاست عمومی استخبارات امارت اسلامی، روز گذشته در یک گردهمایی مردمی در کابل، گفته نصاب آموزشی معارف کشور که در دورۀ جمهوری تدوین شده است، مطابق شریعت اسلامی نیست. او هم‌چنان گفته است که رفتار دانش‌آموزان دختر، شیوۀ درس‌خواندن، تربیه و نشستن آنان در دورۀ جمهوری، مطابق شریعت اسلامی نبود.

او افزوده است: «نصاب تعلیمی قبلی را که جور کرده بودند، اگر هم‌راه شریعت، هم‌راه اسلام و هم‌راه فقه مقایسه کنیم، خودتان می‌گویید که در او قسم تعلیم، در او قسم تربیه، در او قسم رفتار، او قسم رفت‌وآمد دختران، در او قسم نشستن دختران، در او قسم درس‌خواندن دختران، آن‌ها شرعاً اجازه ندارند.»

با این حال، شماری از مسئولان مکتب‌های دخترانه و مسئولان معارف حکومت پیشین، این سخنان معاون ریاست عمومی استخبارات امارت اسلامی را رد می‌کنند. آنان می‌گویند که نصاب آموزشی معارف، پوشاک، آموزش و سلوک دانش‌آموزان دختر هیچ مغایرتی با اسلام نداشته است.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

فضل‌هادی وزین، استاد دانشگاه و عضو علمی نصاب تعلیمی وزارت معارف در حکومت پیشین، گفته‌های معاون ریاست عمومی استخبارات امارت اسلامی را بی‌اساس می‌خواند و به سلام‌وطندار می‌گوید که نصاب معارف کشور زیر نظر عالمان دین و استادان دانش‌آموخته و مجرب تدوین شده است.

به باور آقای وزین، نصاب آموزشی افغانستان، «اسلامی‌ترین» نصاب آموزشی در منطقه است. او می‌افزاید: «این‌که گفته شود نصاب تعلیمی کنونی معارف افغانستان با اسلام در تعارض است، با ارزش‌های اسلامی یک حرف بی‌اساس و بی‌بنیاد است و هیچ اساس و بنیاد ندارد.»

هم‌زمان با این، صدیق پتمن، معین مسلکی وزارت معارف در حکومت پیشین، نیز با رد این ادعا می‌گوید که نصاب معارف افغانستان به هیچ وجه خلاف دین اسلام نیست. او می‌افزاید: «نصاب تعلیمی افغانستان هیچ وقت خلاف دین نبوده است و ممکن بعضی کلماتی داشته باشند که نظر به این‌که تحولات آمده است، ممکن یک تصحیح بخواهد.»

از سویی هم، کبیر حقمل، رئیس نصاب تعلیمی و نشرات وزارت معارف در حکومت پیشین، به سلام‌وطندار می‌گوید که مسئولان امارت اسلامی باید به‌طور کامل کتاب‌های مکتب را مطالعه کنند و اگر موردی خلاف اسلام را دریافتند، او [کبیر حقمل] پاسخ‌گو خواهد بود.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

کبیر حقمل می‌افزاید که از میان تمامی کتاب‌های معارف، بیش از ۱۸۰ تا ۲۰۰ جلد کتاب تنها مربوط بخش تعلیمات اسلامی می‌شود. به گفتۀ او، آغاز هر کتاب مکتب با نام الله، نعت و سرود ملی‌ست.

به باور آقای حقمل، یکی از مضمون‌هایی که امارت اسلامی با آن مخالفت داشت، مضمون فرهنگ بود که این کتاب از برگزاری جشن‌های ملی مانند استقلال و نوروز بحث می‌کرد. او می‌گوید: «ما خوش‌بختانه یک نصاب تعلیمی اسلامی داشتیم و هیچ‌کس نمی‌تواند ثابت کند که این نصاب غیراسلامی بود.»

در همین حال، یکی از مسئولان مکتب‌های دخترانه و یکی از دانش‌آموزان یکی از مکتب‌های دخترانه، به سلام‌وطندار می‌گویند که پوشاک و سلوک دانش‌آموزان دختر به‌طور کامل مطابق شریعت اسلامی بوده است. آنان گفته‌های معاون ریاست عمومی استخبارات امارت اسلامی را بهانه‌یی برای بازداشتن دختران از ادامۀ آموزش می‌دانند.

لازم به یادآوری‌ست که مسئولان امارت اسلامی یکی از دلیل‌های بازداشتن دختران بالاتر از صنف ششم از مکتب را، مطابقت‌نداشتن پوشش دختران با فرهنگ افغانستان دانسته‌اند. مسئولان امارت اسلامی بارها به رسانه‌ها گفته‌اند که در صورت نهایی‌‌شدن طرح بازگشایی مکتب‌ها، تمامی مکتب‌ها باز خواهند شد. اما وزارت معارف چندی پیش اعلام کرد که برای بازگشایی مکتب‌های دخترانه، منتظر هدایت رهبری امارت اسلامی‌ست.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: