مسئولان محلی در بدخشان، به سلام‌طندار می‌گویند هیئتی که به رهبری فصیح‌الدین فطرت، رییس ستاد ارتش، به هدف بررسی اعتراض‌ها به بدخشان آمده بود، در دیدار با نمایندگان معترضان بر حل جنجال اعتراض‌های پسین در ولسوالی‌های درایم و ارگوی بدخشان توافق کرده و به این مشکلات نقطه‌ی پایان گذاشته اند.

امین‌الله طیب، معاون والی بدخشان، در گفت‌وگو با سلام‌وطندار می‌گوید که مشکل به‌وجودآمده در ولسوالی‌های درایم و ارگو، در نتیجه‌ی گفت‌وگوی هیئت امارت اسلامی با نمایندگان معترضان، به گونه‌ی کامل حل شده است.

طیب، می‌‌افزاید: «بلی، یگان موضوعاتی که در درایم و ارگو رخ داده بود، با تلاش‌های خوب موضوع حل شد. در خود مقر ولسوالی‌های ارگو و درایم ما رفتیم هم‌راه بزرگان و موسفیدان نشستیم، گفته‌های مردم را شنیدیم و کدام موضوعاتی که پیش آمده بود، رویش بحث صورت گرفت؛ الحمدلله حل شد.»

سلام‌وطندار را در اکس دنبال کنید

در همین حال، نمایندگان معترضان ولسوالی‌های درایم و ارگو، می‌گویند که در گفت‌وگو با هیئت امارت اسلامی خواست‌های شان را مطرح کرده اند و رهبری هیئت وعده‌ی پذیرفته‌شدن خواست‌های آنان را داده است.

حفیظ‌الله، نماینده‌ی معترضان ولسوالی ارگو، به سلام‌وطندار می‌گوید که در گفت‌وگو با هیئت امارت اسلامی، خواست‌های مردم و اعتراض‌کنندگان را در میان گذاشتند و مسئولان هیئت امارت اسلامی بر عملی‌شدن خواست‌های مردم وعده‌ی قطعی دادند.

او می‌افزاید: «ما ان‌شاءالله به توافق رسیدیم و گفتیم این حادثه که رخ داد، تکرار نمی‌شود؛ این‌ها هم گفتند ما هم نیروهایی که در بخش مواد مخدر آن جا بودند را تعویض می‌کنیم و نیروهای دیگر که می‌فرستیم، آن‌ها را ظرفیت‌سازی می‌کنیم و نحوه‌ی برخورد با زارعین را به آن‌ها یاد می‌دهیم و ان‌شاءالله این حادثه دوباره تکرار نمی‌شود و بعد مردم هم وعده دادند که ما نیز در کنار امارت اسلامی هستیم.»

از سویی هم، محمداسحاق، نماینده‌ی معترضان ولسوالی درایم، به سلام‌وطندار می‌گوید که مشکلات و اعتراض‌های به‌وجودآمده، هیچ جنبه‌ی سیاسی نداشته و تنها به خاطر تأمین عدالت و خواست حقوق شان بوده است. به گفته‌ی او، خواست‌های مهم آنان در گفت‌وگو با هیئت امارت اسلامی بدیل خوب به جای کشت کوکنار و برخورد قانونی و درست در روند محو کشت‌زارهای کوکنار، بوده است.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

این نماینده‌ی معترضان، می‌افزاید: «خواست متضررین همین بوده که کشتن افراد ملکی و بی‌گناه اگر در مقابل دولت است، ما که در مقابل دولت کدام زور نداریم؛ ولی همه‌ی ما و شما که امروز زیر حاکمیت امارت اسلامی هستیم، فردا در حاکمیت الهی حاضر می‌شویم و در آن جا یخن شما را می‌گیریم و در این جا زور مان نمی‌رسد و اگر این فرمان امارت نیست، باید قاتلین و کسانی که مجرم اند، به پنجه‌ی قانون سپرده شوند و ارگان‌های عدلی و قضایی حاکم است جزای شان را بدهد.»

نمایندگان معترضان، هم‌چنان می‌گویند که هیئت امارت اسلامی وعده‌ی مجازات عاملان قتل دو باشنده‌ی ولسوالی‌های درایم و ارگو را در صورت شناسایی آنان داده است.

اعتراض‌ها و جنجال‌های باشندگان ولسوالی‌های درایم و ارگو در حالی حل شده است که امارت اسلامی هیئتی متشکل از وزارت‌های دفاع ملی، امور داخله، ریاست عمومی استخبارات، ریاست نظارت تعقیب فرامین و احکام و معینیت نظارت و پالیسی اداره‌ی امور را به رهبری فصیح‌الدین فطرت، رییس ستاد ارتش، به این ولایت فرستاده بود.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: