شهاب‌الدین دلاور، سرپرست وزارت معادن و پترولیم می‌گوید که در جریان گفت‌وگوهای صلح دوحه، ایالات متحدۀ آمریکا خواهان ایجاد پایگاه‌ها در افغانستان شده بود که از سوی امارت اسلامی رد شد.

سرپرست وزارت معادن و پترولیم امروز در نشستی به‌مناسبت دوساله‌گی توافق‌نامۀ دوحه در کابل، می‌گوید که آمریکا خواهان ایجاد چندین پایگاه در افغانستان شده و تأکید کرده بود که اگر به آنان زمینۀ ایجاد پایگاه فراهم نشود، افغانستان به سرنوشت سوریه دچار خواهد شد.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

به گفتۀ دلاور، هیأت گفت‌وگوکنندۀ ایالات متحده به بهانۀ تجزیۀ افغانستان، خواهان ایجاد پایگاه‌ها شده و گفته بود که اگر آمریکا و دیگر کشورها افغانستان را ترک کنند، احتمال می‌رود این کشور از هم بپاشد و با مشکلات بسیاری روبه‌رو شود.

سرپرست وزارت معادن و پترولیم تأکید می‌کند که هیأت امارت اسلامی در جریان گفت‌وگوها، به موضع‌ خود پای‌بند بود و این خواست آمریکا را رد کرد.

دلاور در عین حال با اشاره به خواست جامعۀ جهانی مبنی بر تشکیل حکومت همه‌شمول در افغانستان می‌گوید که امارت اسلامی حکومت فراگیر ایجاد کرده است و هم‌اکنون مسئولان حکومت پیشین به وظایف‌شان ادامه می‌دهند.

او می‌افزاید که در وزارت معادن و پترولیم هم‌اکنون حدود ۲۰۰۰ کارمند حکومت پیشین به‌شمول زنان، کار می‌کنند.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

دلاور تصریح می‌کند که جامعۀ جهانی زیر نام همه‌شمول می‌خواهد افراد خود را در حکومت شامل کند. به گفتۀ او، جامعۀ جهانی فهرست هشت نفری و سپس ۱۵ نفری را به امارت اسلامی برای شامل‌کردن در حکومت ارائه کرد؛ اما امارت اسلامی هرگز به خواست آنان تسلیم نمی‌شود.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: