مسئولان قطعه‌ی سبز در پکتیا، می‌گویند که در دو سال گذشته، قطع جنگلات در این ولایت ۹۵ درصد کاهش یافته و به بیش‌تر افراد در باره‌ی نگه‌داری از جنگلات آگاهی‌ داده شده است. آن‌ها، می‌گویند افرادی که به قطع جنگلات ادامه داده، بازداشت شده اند.

جاویدآقا، فرمانده‌ قطعه‌ی سبز در پکتیا، می‌گوید که تا اکنون ۵۲ تن به دلیل قطع جنگلات در این ولایت بازداشت شده اند و ۱۰ تن آن‌ها که به شکل گسترده جنگلات را قطع کرده بودند، به دادگاه معرفی شده اند.

سلام‌وطندار را در اکس دنبال کنید

 او می‌افزاید: «۵۲ تن به جرم قطع جنگلات بازداشت شده اند که از این میان، پرونده‌ی ۱۰ تن شان که بیش‌ترین جنگلات را قطع کرده بودند، به دادگاه فرستاده شده است؛ ۴۲ تن دیگر به ضمانت بزرگان قومی رها شده اند. تا اکنون از قطع ۹۵ درصد جنگلات در این ولایت پیش‌گیری شده است.»

شماری از باشندگان مناطق جنگلی در پکتیا، با این که از پیش‌گیری از قطع جنگلات خوش‌حالی می‌کنند؛ اما خواستار فراهم‌شدن شغل بدیل از سوی حکومت اند.

رحیم، باشنده‌ی ولسوالی شواک، می‌گوید که بیش‌تر باشندگان این ولسوالی‌ها با آوردن چوب از جنگلات، نیازهای زندگی شان را تأمین می‌کردند و پس از منع قطع جنگلات آن‌ها با مشکلات اقتصادی روبه‌رو شده اند.

او می‌افزاید: «مردم ما با این چوب‌ها ضرورت‌های زندگی شان را تأمین می‌کردند؛ حالا که قطع جنگلات از سوی امارت اسلامی ممنوع شده است، باید به ما جا‌گزین داده شود یا زمین بدهند یا دیگر کار که مردم نیازهای شان را برآورده کنند.»

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

ولی‌الرحمان، باشنده ولسوالی وزی زدران، می گوید: «در منطقه‌ی ما بیش‌تر مردم در کوه‌ها کار می‌کنند؛ مردمی نیستند که در بازار یا دکان کار کنند یا شغلی برای شان پیدا کنند؛ موتر دارند و از طریق فروش همین جنگلات زندگی شان را پیش می‌برند.»

بر اساس آمار مسئولان ریاست زراعت پکتیا، ۹۹ هزار هکتار مساحت این ولایت جنگلی است که بخشی‌هایی از آن، در جنگ‌های چند دهه‌ی گذشته از سوی مردم نابود شده است.

مرتبط با این خبر:

کلیدواژه‌ها: // //

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: