Asset 1SWN

جامعه مدنی هدف بعدی طالبان؛ صالح هشدار داد

Amrullah Saleh

امرالله صالح، معاون نخست ریاست‌جمهوری به نقل از ریاست امنیت ملی می‌گوید، طالبان تصمیم گرفته‌اند که جامعۀ مدنی را در شهرهای بزرگ افغانستان هدف قرار دهند. او می‌گوید، به نظر طالبان کشتارهایی که عاطفه و احساس جامعه را تخریش می‌کند سبب نارضایتی مردم از حکومت می‌شود.

آقای صالح امروز (چهارشنبه، ۲۱ عقرب/آبان) در یادداشتی در صفحۀ فیس‌بوکش نوشته است: «ریاست امنیت ملی خبر می‌دهد که طالبان تصمیم گرفته‌اند که جامعه مدنی را در شهرهای بزرگ افغانستان که از جمله اهداف نرم استند هدف ترور قرار بدهند.»

او می‌افزاید که این اطلاع را به خاطر پخش ارعاب و ترس انجام نمی‌دهد، «بل‌که می‌خواهم به شما ماهیت دشمن را روزمره و استوار بر معلومات استخباراتی در جریان قرار بدهم.»

معاون نخست ریاست‌جمهوری از جامعه مدنی افغانستان می‌خواهد که صدای خود را واحد ساخته و بر طالبان و حامیان این گروه «خشونت و جهل» صدا بزنند که ترور نمی‌تواند کمر ارادۀ مردم را بشکند.

او در بخشی این یادداشت از بازداشت کسانی‌که در شبکه‌های مجازی «اخبار خوفناک» علیه مکاتب را پخش کرده بودند، خبر می‌دهد. آقای صالح می‌گوید، نام‌ها و انگیزه‌های این افراد را بعداً نشر خواهد کرد.

به گفتۀ او، یکی از این شبکه‌ها به نام «همگام با کانکور» بود که مکتب‌ها را تهدید می‌کرد. او می‌افزاید، آموزگاری که در مکتب زرغونه دست به پخش شایعات تروریستی زده بود، نیز تثبیت و شناسایی شده است.

امرالله صالح، در بخش دیگری این یادداشت‌اش نوشته که به وزارت اطلاعات و فرهنگ دستور داده است تا فهرست تمامی بناهایی را که «عنوان میراث تاریخی» دارند به ویژه بناهای تاریخی کابل را به دفتر معاونت ریاست‌جمهوری بسپارد.

او می‌گوید، اگر چنین فهرستی وجود ندارد، وزارت اطلاعات و فرهنگ ملکف است که پیش از نشست بعدی کابینه اظهارنظر خود را در باره سینما پارک تصحیح کند.

آقای صالح تأکید می‌کند که حکومت باید یک‌صدا داشته باشد و رفتن زیر تأثیر هیاهو و ساختن جزیره مجزا برای خود، قابل پذیرش نیست.

صالح می‌گوید، برای همه ۱۱ روز وقت دادند و اعلان کردند که سینمای پارک شهرنو که غیرقابل بازسازی‌ست و فرسوده شده است، به منظور ساخت‌ مرکز فرهنگی جدید که سینما جز آن خواهد بود، تخریب می‌شود، اما هیچ‌کس سندی را مبنی بر این‌که این ساختمان جز آثا تاریخی است، ارائه نکرد.

به گفتۀ او، یادآوری از خاطرات فلم دیدن و دیدار از این مکان توسط نسل ارشد شهر کابل آن را تبدیل به آثار عتیقه نمی‌سازد و سلیقه‌گرایی باید پاسخ داشته باشد.

او می‌گوید که سینما پارک شهر نو به غیر از این‌که جز خاطرات یک نسل از «کابلیان عزیز» بود هیچ اثر هنری و آثار عتیقه نبود.

صالح می‌گوید، زمین سینما پارک به هیچ عنوان و تحت هیچ شرایط ، زیر هیچ‌گونه فشار بیرونی و درونی برای هیچ هدف دیگر غیر از مرکز فرهنگی استفاده نخواهد شد.

محمد طاهر زهیر، سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ پیش از تخریب سینما پارک از شهرداری کابل خواست که روند تخریب این سینما را متوقف کند.

او در صفحۀ فیس‌بوکش نوشته بود که سینما پارک از میراث‌های مهم فرهنگی، هنری و تاریخی کشور است و نباید تخریب شود.

شهرداری کابل به دستور امرالله صالح، معاون نخست ریاست‌جمهوری دو روز پیش با وجود مخالفت‌های گستردۀ سینماگران سینماپارک را تخریب کرد.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
اخبار و تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید:

فیسبوک

توییتر

تلگرام