مسئولان بانک مرکزی افغانستان، امروز (چهارشنبه، ۶ جدی) در یک نشست خبری، حفظ و افزایش ارزش افغانی در برابر ارزهای خارجی در سال روان را یکی از دست‌آوردهای مهم این بانک اعلام کرد.

بر اساس آمار بانک مرکزی، در جریان سال روان خورشیدی، ارزش پول افغانی در برابر دالر امریکایی، ۹.۷۴ درصد افزایش یافته ‌است.

هدایت‌الله بدری، سرپرست بانک مرکزی در این نشست، گفت که در حال حاضر، افغانی از ارزهای خوب جهان است و از ارزش خوبی در میان ارزهای کشورهای منطقه و جهان برخوردار است. او، می‌افزاید: «پیش‌بینی بعضی کشورها، ادارات اقتصادی و مالی و کارشناسان، این بود که سکتور بانکی افغانستان با بحران مواجه خواهد شد؛ اما د افغانستان بانک، امور را به شکل خوب مدیریت کرد و پیش‌رفتهای چشم‌گیری به وجود آمد.»

سلام‌وطندار را در اکس دنبال کنید

از سویی هم، مسئولان بانک مرکزی می‌گویند که با تطبیق سیاست‌های پولی و کنترل موفق بازارهای مالی، توانسته ‌اند نرخ تورم را که پس از سقوط نظام جمهوری به بیش از ۱۵ درصد رسیده بود، به منفی ۴.۸۶ درصد برسانند.

احمدجواد سداد، آمر سیاست‌های پولی بانک مرکزی، در این باره می‌گوید: «اوسط نرخ تورم در شش ماه نخست ۱۴۰۰ خورشیدی، ۲.۹ درصد بود، در نیمه‌ی دوم سال ۱۴۰۱ تورم در کشور دورقمی گردید؛ ولی خوش‌بختانه در نیمه‌ی اول ۱۴۰۲، نرخ تورم دوباره کاهش نمود و به منفی ۴.۸ درصد رسید.»

کنترل جدی فعالیت‌های بخش مالی غیربانکی از دیگر دست‌آوردهایی است که مسئولان بانک مرکزی مدعی اند، در جریان سال روان خورشیدی نسبت به دو سال گذشته در این زمینه موفق عمل کرده اند.

صدور هزار و ۷۵ جواز شرکتی برای صرافی‌ها و خدمات پولی و کاهش ۳۸درصدی معاملات مشکوک در بازار مالی کشور، از دیگر دست‌آوردهایی است که مسئولان بانک مرکزی به آن‌ها اشاره کرده اند.

احمدظاهر ناصرزی، آمر نظارت از سکتور غیربانکی بانک مرکزی، می‌گوید: «۲۸۳ گزارش معاملات مشکوک از بانک‌های تجارتی به آمریت ما مواصلت ورزیده. این معاملات در سال گذشته ۴۲۰ معامله مشکوک بود که در نتیجه، کاهش ۳۸درصدی در معاملات مشکوک را نشان می‌دهد.»

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

این در حالی است که بیش از دو سال می‌شود، ارائه‌ی خدمات بانکی در افغانستان به حالت عادی برنگشته ‌است.

احسان‌الله منصور، معاون آمریت عمومی مراقبت‌های بانکی بانک مرکزی، می‌گوید: «در زمان فتح کابل از یک حساب انفرادی دوصد دالر و معادل آن ۲۰ هزار افغانی برداشت می‌شد؛ اما حالا این رقم به یک هزار دالر رسیده‌است که نسبت به اوایل سقوط ۴۰۰ درصد پیش‌رفت در این بخش آمده ‌است.»

بانک مرکزی درحالی از کاهش نرخ تورم نسبت به سال گذشته در کشور خبر می‌هد که بر اساس آمارهای نشرشده، میزان صادرات افغانستان در سال روان میلادی که از عوامل کنترل نرخ تورم است، نسبت به سال گذشته اندکی کاهش یافته است. با این وجود مسئولان بانک مرکزی در پاسخ به پرسش سلام‌وطندار در این مورد می‌گوید که کاهش نرخ تورم در افغانستان ناشی از عوامل دیگری چون کاهش نرخ جهانی تورم بوده ‌است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: