فرانک کنت مک‌کنزی، فرمانده فرماندهی مرکزی ارتش ایالات متحده آمریکا یا سنتکام، هشدار داده است که فعالیت گروه داعش در تابستان سال آینده در افغانستان افزایش خواهد یافت.

او روز گذشته در کمیتۀ نیروهای مسلح سنای آمریکا گفته است که حکومت سرپرست افغانستان در تلاش‌های خود برای سرکوب داعش در این کشور شکست می‌خورد و احتمال دارد با نزدیک‌شدن به ماه‌های تابستان، حملات داعش افزایش یابد.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

فرمانده فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا افزوده است: «امارت اسلامی در تلاش حفظ فشار بر داعش است، اما آنان برای انجام این کار مشکل دارند.» به گفتۀ مک‌کنزی، با پایان زمستان در افغانستان و ورود فصل تابستان، احتمال دارد حملات داعش در افغانستان افزایش یابد.

فرانک کنت مک‌کنزی،‌ با ابراز نگرانی دربارۀ رشد و تقویت داعش در افغانستان تأکید کرده است که بدون فشار دوام‌دار ایالات متحده، تندروان این گروه در افغانستان قدرت خود را بیش‌تر تحکیم خواهند کرد. او تصریح کرده که داعش در ماه‌های گذشته قادر بوده است شماری از حملات عمده را در کابل انجام دهد.

فرمانده سنتکام هم‌چنان گفته است که به‌دلیل بیرون‌شدن آمریکا از افغانستان ردیابی داعش در مقایسه با گذشته دشوار شده است، اما با این‌هم «ردیابی تندروان این گروه ناممکن نیست.»

پیش از این نیز، برخی از مقام‌های‌ پنتاگون هشدار داده بودند که گروه داعش‌ قادر خواهد شد تا ظرف شش ماه آینده بر غرب حملات تروریستی انجام دهد. اما اکنون استخبارات ایالات متحده پیش‌بینی می‌کند که داعش‌ احتمالاً بین ۱۲ تا ۱۸ ماه آینده قادر به انجام چنین حملات شود؛ آن‌هم با درنظرداشت اوضاع افغانستان.

سلام‌وطندار فارسی را در تلگرام دنبال کنید

این نگرانی‌ها در حالی مطرح شده است که امارت اسلامی بارها حضور فزیکی گروه داعش و دیگر گروه‌های هراس‌افگن در افغانستان را رد و تأکید کرده است که داعش نمی‌تواند خطر جدی برای افغانستان باشد.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: