پس از منع کشتار مواشی در جاده‌ها و اجباری‌شدن کشتار در کشتارگاه‌ها، شماری از قصاب‌ها در بلخ از هزینه‌ی بلند خدمات کشتارگاه دولتی این ولایت انتقاد می‌کنند و خواستار کاهش نرخ «ذبح مواشی» در کشتارگاه دولتی اند.

قصاب‌ها در بلخ، به سلام‌وطندار می‌گویند که آنان ناچار اند در برابر ذبح یک رأس گوساله ۱۴۵۰ افغانی و در برابر ذبح یک رأس گوسفند ۳۵۰ افغانی به کشتارگاه دولتی بلخ پرداخت کنند.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

آنان، پرداخت هزینه‌ی بلند در برابر ذبح مواشی شان را بالا‌تر از توان بیان می‌کنند و می‌‌افزایند که به دلیل این وضعیت بارها زیان کرده اند.

عبدالغنی، قصاب در بلخ، در پیوند به بهای بلند کشتارگاه، می‌گوید: «برای ذبح یک حیوان بزرگ ۱۴۵۰ افغانی می‌دهیم، مسلخ نیز از شهر بسیار دور است و ما تا رسیدن به آن جا ۵۰۰ افغانی کرایه نیز می‌دهیم که این همه در حدود ۲۰۰۰ افغانی می‌شود و در توان ما نیست. از یک گوساله به این اندازه عاید نمی‌توانیم.»

محمدامین، دیگر قصاب در بلخ، نیز در پیوند به بهای بلند کشتارگاه، می‌گوید: «یک گوساله را ما ۱۴۵۰ افغانی هزینه می‌دهیم؛ در حالی که یک گوساله به همین اندازه عاید ندارد. درخواست ما این است که باید نرخ ذبح یک گوساله ۵۰۰ افغانی شود و نرخ یک رأس گوسفند هم ۱۵۰ افغانی.»

در همین حال، مسئول کشتار‌گاه دولتی بلخ، می‌گوید که هزینه‌ی کشتار مواشی از سوی رهبری حکومت تعیین شده است و آنان در کاهش و افزایش آن نقش ندارند.

سلام‌وطندار را در شبکه‌ی «ایکس» دنبال کنید

عطاءالله اسماعیل‌خیل، مسئول کشتار‌گاه دولتی بلخ، به سلام‌وطندار می‌گوید: «این نرخ از سوی وزارت زراعت بر اساس مکتوب رسمی تعیین شده است. با همین نرخ هم ما مخارج خود را تأمین نمی‌توانیم؛ چون ما کارمندان، داکتران و نیروهای امنیتی را استخدام‌ کردیم و مجبور هستیم معاش شان را پیدا کنیم.»

کشتار‌گاه دولتی بلخ در جریان سال روان خورشیدی گشایش یافته و به فعالیت آغاز کرده و اداره‌ی محلی بلخ این کشتارگاه را به یک شرکت خصوصی واگذار کرده است.

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: