شماری از چاپ‌خانه‌‌داران هراتی می‌گویند که حدود یک هفته پیش ریاست شهرداری این ولایت مکتوبی را عنوانی تمامی چاپ‌خانه‌ها و شرکت‌های تبلیغاتی هرات فرستاده که در آن از آنان خواسته شده است تا تصویرهای جان‌داران را چاپ نکنند.

در این مکتوب آمده است: «از سوی مقام‌های مرکزی به‌طور شفاهی به این اداره هدایت داده شده که نشر تصاویر ذی‌روح و یا زنده‌جان در پالیسی امارت اسلامی نبوده و نشر آن خلاف اصول می‌باشد. بناء خواهش‌مندیم ریاست محترم شاروالی نیز مطابق هدایات مقام محترم وزارت جلیلۀ اطلاعات و فرهنگ و ریاست محترم استخبارات ولایت هرات از نشر تصاویر ذی‌روح یا زنده‌جان جلوگیری کرده ممنون سازید.»

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

اما اکنون برخی از مسئولان چاپ‌خانه‌ها و چاپ‌خانه‌داران هراتی که نمی‌خواهند در گزارش نامی از آنان گرفته شود، این اقدام مسئولان امارت اسلامی را به زیان‌شان عنوان می‌کنند و می‌گویند که در طی چند روز اخیر به‌دلیل ممنوعیت چاپ تصویرهای زنده‌جان‌ها در تابلوهای تبلیغاتی، متضرر شده‌اند.

به گفتۀ آنان، مسئولان امارت اسلامی به آن‌ها هشدار داده‌اند که اگر تصویرهای جان‌داران را چاپ کنند، مورد پی‌گرد قانونی قرار می‌گیرند. آنان تنها راه درآمدشان را از همین طریق عنوان می‌کنند و از مسئولان می‌خواهند که هم‌چو ممنوعیت‌ها را بردارند تا با رکود اقتصادی روبه‌رو نشوند.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

اما مسئولان ریاست شهرداری هرات پخش این مکتوب را یک سوءتفاهم عنوان می‌کنند و می‌گویند که این موضوع تنها در محوطۀ داخلی شهرداری بوده و به هیچ ارگان دیگری ربط ندارد.

حیات‌الله مهاجر فراهی، شهردار هرات، به سلام‌وطندار می‌گوید که آنان این موضوع را تنها در بخش نشرات این اداره ممنوع کرده‌اند.

این در حالی‌ست که پیش از این، مسئولان محلی هرات ممنوعیت‌های دیگری را نیز در این ولایت وضع کرده‌اند. گزارش‌هایی از ممنوعیت غذاخوردن زنان و مردان خانواده در رستورانت‌ها، منع صدور جواز راننده‌گی به زنان و اخیراً منع فعالیت خبرنگاران زن در رسانه‌ها از این ولایت پخش شده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: