بالابام، از روستاهای دوردست ولسوالی قیصار فاریاب است که در بیخ یکی از کوه‌های سنگی قرار دارد و باشنده‌گان آن از هیچ‌گونه خدمات بهره‌مند نیستند.

در بالابام حدود ۴۰ خانواده زنده‌گی و همه با رنج و مشقت کشاورزی «تنها گندم» دست‌وپنجه نرم می‌کنند، اما خشک‌سالی سبب شده است که حاصلات گندم آنان نیز ام‌سال صفر شود.

درآمد باشنده‌گان این روستا وابسته به فرزندان‌شان است که در کشورهای دیگر به‌خاطر مزدورکاری رفته‌اند. در صورتی که یکی از خانواده‌ها فرزندی در بیرون از کشور به‌خاطر مزدورکاری نداشته باشد، ماه‌ها نمی‌توانند به‌دلیل تنگ‌دستی غذای گرم بخورند و مجبور اند با نان خشک زنده‌گی‌شان را بگذرانند.

سلام‌وطندار را در یوتیوب دنبال کنید

بالابام راهِ موتررَو ندارد. باشنده‌گان این روستا تمامی کارهای روزمرۀشان را با مرکب/خر پیش می‌برند. به گفتهٔ روستانشینان، در روی‌دادهای عاجل بیمار به‌ویژه در زمان زایمان مادران بنابر نبود موتر و موتررَو با مشکلات جدی روبه‌رو می‌شوند.

الله‌داد، از بزرگان قوم روستای بالابام می‌گوید که وضعیت اقتصادی باشنده‌گان این روستا نگران‌کننده است و چیزی ندارند بخورند و با قحطی کمرشکن روبه‌رو اند. به گفتۀ الله‌داد، باشنده‌گان بالابام درد‌های زنده‌گی‌شان را با کوه‌های سنگی در میان می‌گذارند؛ زیرا هنوز کسی برای پشتی‌بانی این روستانشینان نیامده است.

این بزرگ قوم بالابام از نبود و کم‌بود غذا و از قحطی بی‌پیشینه حرف می‌زند، اما در کنار این مشکل بزرگ، مشکل بزرگ‌ دیگرشان را نبود آب آشامیدنی عنوان می‌کند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

خال‌محمد، باشندۀ روستای بالابام می‌گوید، از وقتی که خودش را می‌شناسد، تاکنون از حکومت برای‌شان کمکی نرسیده و دیگر نهادها نیز یادی از این روستانشینان نکرده است. او می‌افزاید که باشنده‌‌گان این روستا در فقر و قحطی کامل به‌سر می‌برند و از نهادهای کمک‌کننده و بازرگانان می‌خواهد زمینۀ دست‌رسی به آب آشامیدنی و راه مناسب را برای‌شان فراهم کند.

در همین‌ حال، یک نهاد خیریه برای روستانشینان بالابام چپلک و بسته‌های خامه کمک کرده که سبب خرسندی این دِه‌نشینان شده است. باشنده‌گان روستای بالابام می‌گویند، نخستین کمکی‌ست که در زنده‌گی‌شان مستفید می‌شوند.

عبدالرحمان بشردوست، مسئول یک نهاد خیریه که به بالابام رفته است، می‌گوید که وضعیت باشنده‌گان این روستا نگران‌کننده است و باید توجه جدی به آنان صورت گیرد. به گفتۀ او، این روستانشینان از هیچ‌گونه خدمات بهره‌مند نیستند و تاکنون هیچ توجهی به آنان صورت نگرفته است.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

باشنده‌گان بالابام می‌خواهند که برای‌شان توجه صورت گیرد تا بتوانند زنده‌گی اندک آرام و راحت داشته باشند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: